Reuters
StoryEditor

Trump zmenil formálnu schôdzku na tvrdý výpad proti Nemecku. Sú zajatcami Ruska, tvrdí

11.07.2018, 10:54
Autor:
ČTKČTK
Šéf NATO bol na druhej strane rokovacieho stola ostrým výpadom amerického prezidenta zjavne prekvapený.

Európski spojenci v NATO by podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa mali zvýšiť svoje obranné výdavky okamžite. Terajší stav, kedy USA bránia Európu pred Ruskom a európske krajiny, napríklad Nemecko, platia Rusku vysoké sumy za zemný plyn, je podľa Trumpa voči Spojeným štátom neférový.

Americký prezident Nemecko za jeho obchody s Ruskom ostro kritizoval pri schôdzke s generálnym tajomníkom aliancie Jensom Stoltenbergom pred dnešným summitom NATO v Bruseli.

"Chránime Nemecko, chránime Francúzsko, chránime všetky tieto krajiny a mnohé z nich idú, uzavrú dohodu o plynovode s Ruskom a platia miliardy dolárov do ruskej pokladnice. My ich máme chrániť proti Rusku, ale oni platia Rusku miliardy dolárov," vyhlásil Trump.

S nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sa americký prezident uvidí dnes na aliančnom summite, schôdzku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom má naplánovanú na pondelok v Helsinkách.

"To sa nikdy nemalo stať"

Nemecko podľa Trumpa bude zo 60 až 70 percent závislé na dovoze ruských energií. "To sa nikdy nemalo stať, ale Nemecko je úplne závislé na Rusku," povedal americký prezident s tým, že je to pre NATO veľmi zlá vec a je potrebné o tom s Nemeckom rokovať.

"Platíte miliardy a miliardy krajine, proti ktorej vás my máme chrániť. Každý o tom hovorí, po celom svete. My vás máme chrániť pred Ruskom, tak prečo mu platíte miliardy za energiu?" pýtal sa na schôdzke s niekdajším nórskym premiérom Stoltenbergom Trump, ktorý tiež pripomenul, že bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder je vo vedení ruského Gazpromu.

Nemecko je podľa Trumpa fakticky ruský "zajatec", aj kvôli tomu, že sa rozhodlo zbaviť jadrových energetických zdrojov. NATO by sa malo energetickou závislosťou na Rusku podľa Trumpa zaoberať: "Máme chrániť Nemecko, ale to získava svoju energiu z Ruska. To mi vysvetlite. Ale ono to nejde vysvetliť, viete?"

Výmena názorov so Stoltenbergom

Generálny tajomník NATO bol na druhej strane rokovacieho stola Trumpovým ostrým výpadom zjavne prekvapený. Obvykle stručné a dopredu pripravené komentáre do kamier pred začiatkom samotného rokovania nabrali pred začiatkom stretnutia aliancie neobvyklý ráz priamej výmeny názorov.

Stoltenberg Trumpovi pripomenul, že v NATO je 29 spojencov, sú medzi nimi niekedy rozpory a plynovod Nord Stream z Ruska do Nemecka je jedným z nich. "Napriek týmto rozporom sme boli vždy schopní sa zjednotiť na kľúčovej veci, ktorou je spoločná obrana. Silnejší sme spoločne ako každý zvlášť," povedal.

"Ale ako môžete byť spoločne, keď krajiny získavajú energiu od človeka, pred ktorým chcete chrániť?" Reagoval Trump. "Pretože chápeme, že pri spoločnom postupe sme vo vzťahoch s Ruskom silnejší," odpovedal generálny tajomník aliancie, ktorej vzťahy s Moskvou sú veľmi chladné od ruskej anexie Krymu a prístupu k ukrajinskej kríze v roku 2014.

Trump reagoval, že európsky prístup len umožňuje Rusku bohatnúť. Štáty EÚ aj USA kvôli Ukrajine uvalili na Rusko určité ekonomické sankcie. Stoltenberg v ďalšej výmene názorov argumentoval tým, že aj za studenej vojny západoeurópske krajiny obchodovali s vtedajším Sovietskym zväzom. "Obchod je skvelý, ale myslím si, že energetika je úplne iný príbeh ako normálny obchod. A máte krajiny ako Poľsko, ktoré na to nepristúpili, pretože nechcú byť ruským zajatcom," reagoval Trump.

Zopakoval aj svoju staršiu výhradu

Prezident USA zopakoval tiež svoju staršiu výhradu, že USA vynakladajú na obranu ďaleko väčšie peniaze ako Nemecko, kde je to len okolo jedného percenta hrubého domáceho produktu.

Ostré slová amerického prezidenta prišli hneď na úvod dnešnej série rokovaní s európskymi partnermi na summite, ktorého cieľom má byť v prvom rade demonštrovať trvajúcu jednotu transatlantického obranného spoločenstva.

Podľa Trumpa Američania na spoločnú obranu doplácajú desaťročia a na vec upozorňovali už jeho predchodcovia v prezidentskej funkcii. Nič sa však nezmenilo.

"Je to veľmi nefér voči našej krajine, je to veľmi nefér voči našim daňovým poplatníkom. Myslím si, že tieto krajiny musia pridať nie v desaťročnom období, ale mali by pridať hneď. Nemecko je bohatá krajina," vyhlásil americký prezident s tým, že Berlín by svoje obranné výdavky mohol bez problémov okamžite navýšiť. USA sa s terajším stavom podľa neho nezmieri.

Už sme zvyknutí, reaguje nemecká ministerka

"Nepochybne máme veľa obchodných väzieb s Ruskom. Na druhej strane je však potrebné udržiavať komunikáciu s rôznymi krajinami, aj keď s nimi vo všetkom nesúhlasíte," povedala dnes pred summitom NATO v Bruseli nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová novinárom v reakcii na Trumpovu kritiku.

Nemecká ministerka tiež podľa agentúry DPA povedala, že na Trumpovu kritiku už "sme zvyknutí". "Nejako sa s tým vyrovnáme," dodala.

01 - Modified: 2023-02-05 13:34:35 - Feat.: - Title: Russiagate bol podvod. Išlo o sprisahanie novinárov voči Trumpovi, tvrdí legenda americkej žurnalistiky 02 - Modified: 2023-02-04 19:22:00 - Feat.: - Title: USA prvýkrát pošlú zhabaný ruský majetok na obnovu Ukrajiny 03 - Modified: 2023-02-04 19:09:00 - Feat.: - Title: Ukrajinská SBU zadržala agenta ruskej tajnej služby, ktorý mal za spoluprácu dostať byt 04 - Modified: 2023-02-04 18:30:31 - Feat.: - Title: Ruský propagandista, ktorý pózoval s lebkou ukrajinského vojaka, bol postrelený 05 - Modified: 2023-02-04 17:17:54 - Feat.: - Title: Rusko vydalo telá dvoch britských dobrovoľníkov, ktorí zahynuli pri Soledare
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. február 2023 00:24