Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2018, 11:02

Bývalý líder republikánskej strany v Írsku sa stal terčom útoku. Na jeho dom hodili výbušninu

Terčom útoku, pri ktorom nebol nikto zranený, bol aj Bobby Storey, ktorý pôsobil vo vedení severoírskeho krídla strany.

Bývalý líder republikánskej strany v Írsku sa stal terčom útoku. Na jeho dom hodili výbušninu
Zdroj: Reuters

Na dom niekdajšieho dlhoročného šéfa írskej republikánskej strany Sinn Féin Gerryho Adamsa v severoírskom Belfaste neznámi útočníci hodili výbušné zariadenie.

Terčom útoku, pri ktorom nebol nikto zranený, bol aj Bobby Storey, ktorý pôsobil vo vedení severoírskeho krídla strany. Informoval o tom dnes denník The Guardian s tým, že polícia incident potvrdila, žiadne podrobnosti ale neuviedla.

Sinn Féin útok označila za zbabelý. "Vyzývam k pokoju. Takéto útoky sú zúfalými činmi skupín, ktoré sa prepadajú do stále hlbšej beznádeje a nezáujmu ostatných," uviedol v nočnom vyhlásení hovorca strany Gerry Kelly.

Adams na twitteri napísal, že nikomu sa nič nestalo a že všetci sú v poriadku. K činu sa doteraz nikto neprihlásil.

The Guardian poznamenal, že útok sa odohral po tom, čo šéf severoírskej polície odsúdil násilnosti, ktoré už niekoľko nocí prepukajú v meste Londonderry, známom ako Derry.

Útočníci počas svojho vyčíňania hodili na policajné stanice, policajné vozy a policajtov desiatky zápalných fliaš. Polícia oznámila, že z útokov podozrieva polovojenskú republikánsku organizáciu Nová IRA, ktorej cieľom je zjednotenie Írskeho ostrova. Sinn Féin násilnosti kritizuje a ich účastníkov odmieta označovať ako republikánov.

Severné Írsko zažilo tri desaťročia sektárskeho násilia medzi protestantskými unionistami a katolíckymi republikánmi. Nepokoje si od roku 1969 vyžiadali okolo 3500 mŕtvych. Krviprelievanie skončilo podpisom takzvanej Veľkopiatkovej mierovej dohody v apríli 1998, ktorá otvorila cestu k spoločnej správe provincie.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.