Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2018, 10:12 Aktualizované dňa 16.07.2018 o 18:17

Studená vojna sa skončila, na napätie nie je dôvod, vyhlásil po summite s Trumpom Putin

  • Donald Trump sa s ruským prezidentom stretol v rámci svojho európskeho turné. 
  • V prvej časti stretnutia rokovali prezidenti len za prítomnosti tlmočníkov, neskôr sa k nim pridali aj ich poradcovia.
  • Americký prezident po rokovaniach povedal, že vzťahy s Ruskom boli najhoršie v histórii, ich stretnutím sa však zlepšili.
  • V mnohých kľúčových otázkach však zhodu neašli. 
Studená vojna sa skončila, na napätie nie je dôvod, vyhlásil po summite s Trumpom Putin
Zdroj: Reuters

Za zlé vzťahy USA a Ruska môžu obe krajiny, vyhlásil Donald Trump na záver stretnutia s Vladimirom Putinom. Ten mu na viac ako dvojhodinovom stretnutí medzi štyrmi očami zopakoval, že obvinenia z ruského zasahovania do amerických volieb sú nezmyselné.

Podľa Trumpa je produktívny dialóg medzi USA a Ruskom dobrý pre obe krajiny a "pre celý svet".

Na tlačovej konferencii uviedol, že nezhody medzi oboma štátmi "podrobne" prediskutovali. Dodal, že vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskom nikdy neboli horšie. To sa však podľa jeho mienky "približne pred štyrmi hodinami zmenilo".

Trump ďalej vyhlásil, že pri rozhovore s Putinom priamo nadniesol tému zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Ako však uvádza agentúra AP, správanie Moskvy verejne neodsúdil.

Americký prezident podľa vlastných slov strávil značný čas hovorením o zasahovaní do volieb a Putin mal v tejto súvislosti "zaujímavú myšlienku". Nepovedal však o nej viac. Trump pritom odsúdil americké vyšetrovanie ruského zasahovania do volieb v roku 2016 a označil ho za "pohromu". Toto vyšetrovanie podľa neho stále "oddeľuje" Ameriku od Ruska. Opätovne zdôraznil, že nedošlo k "žiadnemu spolčovaniu" jeho kampane s ruskou vládou.

Tlačovú konferenciu po rokovaní si môžete pozrieť tu:

​Program summitu sa kvôli neskorému príletu ruského prezidenta oneskoril asi o trištvrte hodiny. Agentúry pripomínajú, že Putin si na dochvíľnosti nezakladá, aj na niekoľko stretnutí so zahraničnými vodcami sa v minulosti dostavil s oneskorením. Čakať nechal aj britskú kráľovnú Alžbetu II. alebo pápeža Františka.

Niektorí analytici to hodnotia ako úmysel. "Tomuto oneskoreniu sa samozrejme mohol vyhnúť, je v tom istý zámer. Chce si tým svojím spôsobom zväčšiť publicitu, aby toto stretnutie nebolo len o Trumpovi, či už povie čokoľvek," povedal CNN niekdajší americký veľvyslanec pri OSN Thomas Pickering.

Zlé vzťahy

Americký prezident pred summitom napísal na Twitteri, že vzťahy Spojených štátov s Ruskom nikdy neboli horšie. Podľa neho je to vina mnohých rokov americkej hlúposti aj súčasné vyšetrovanie údajného ruského zasahovania do amerických volieb v roku 2016.

"Náš vzťah s Ruskom NIKDY nebol horší vďaka mnohým rokom bláznovstva a hlúposti USA a teraz - zmanipulovaného honu na čarodejnice," napísal šéf Bieleho domu, ktorý honom na čarodejnice bežne označuje vyšetrovanie údajného zasahovanie Ruska do predvlaňajších prezidentských volieb v USA.

Na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaniach však Trump povedal, že ich vzťahy sa zlepšili "asi tak štyri hodiny dozadu," čím odkazoval na začiatok ich spoločného stretnutia. 

Demonštrácie a transparenty

Prezidentský palác v Helsinkách bol od víkendu obliehaný fínskou políciou. V pondelok sa v okolí paláca zastavila verejná doprava, zakázané bolo parkovanie. V prístave v blízkosti prezidentského paláca nesmeli kotviť súkromné jachty, nad Helsinkami bola pozastavená letecká prevádzka. Fínsko na štyri dni zaviedlo kontrolu na schengenských hraniciach so Švédskom a Nórskom.

V uliciach fínskej metropoly v pondelok demonštrovali bojovníci za ľudské práva aj ochrancovia životného prostredia. "Trump a Putin: Zastavte zločiny proti ľudskosti v Čečensku", premietla organizácia Human Rights Campaign v noci na pondelok na stenu paláca v centre Helsínk.

"Celý svet sa pozerá. Mlčanie je smrteľné," objavilo sa aj na sídle fínskeho prezidenta. Organizácia Human Rights Campaign vyzvala, aby sa vyšetrilo prenasledovanie zástupcov sexuálnych menšín v Čečensku.

Už ráno sa zišli pred prezidentským palácom napríklad priaznivci voľného obchodu. Na transparente použili variáciu na Trumpovo volebné heslo Make America Great Again (Urobme Ameriku opäť veľkou) a prezidenta vyzvali, aby Amerika opäť obchodovala (Make America Trade Again).

V centre Helsínk sa zišli tiež demonštranti, ktorí vyzvali Trumpa, aby v spore s Ruskom podporil Ukrajinu. Hnutie Greenpeace na kostole v centre Helsínk vyvesilo transparent s nápisom: Rozohrejte naše srdce, nie našu planétu. Reagovalo tak na nedávne oznámenie prezidenta Trumpa, že USA odstúpi od parížskej dohody o klíme.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.