Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2018, 11:00

Pripojenie Krymu k Rusku nebola anexia, ale výsledok demokratického referenda, vyhlásil Putin

Ruský prezident vyjadril nesúhlas s postojom Donalda Trumpa, že Krym je súčasťou Ukrajiny.

Pripojenie Krymu k Rusku nebola anexia, ale výsledok demokratického referenda, vyhlásil Putin
Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin počas rusko-amerického summitu, ktorý sa uskutočnil v pondelok vo fínskej metropole Helsinki, vyjadril nesúhlas so stanoviskom svojho amerického náprotivka Donalda Trumpa, že Krym zostáva súčasťou Ukrajiny. Ruský líder to podľa agentúry TASS uviedol v rozhovore pre spravodajskú stanicu Fox News.

Na otázku ruskej "anexie" Krymu ruský prezident odpovedal: "Rád by som veci uviedol na pravú mieru. Pripojenie Krymu k Rusku nebola anexia."

Zopakoval, že Krymský polostrov sa stal súčasťou Ruskej federácie ako výsledok demokratického referenda.

"Obyvatelia Krymu hlasovali v referende za pripojenie k Rusku. Ak je toto anexia, čo je potom demokracia?" pýta sa Vladimir Putin, zároveň vrchný veliteľ ruských ozbrojených síl.

"Sme si vedomí Trumpovho postoja, že Krym je súčasťou Ukrajiny. Dnes mi to (Trump) povedal, a tu by som diskusiu ukončil," povedal prvý muž Ruskej federácie.

Krymské úrady usporiadali 16. marca 2014 referendum ohľadom opätovného zjednotenia Krymského polostrova s Ruskom na pozadí rozvláčnej politickej krízy a prevratu na Ukrajine. Na plebiscite sa zúčastnilo vyše 80 percent voličov.

Za myšlienku za vyslovilo 96,7 percenta oprávnených voličov.

Putin podpísal 18. marca 2014 dekrét o opätovnom zjednotení Krymu s Ruskom a Federálne zhromaždenie Ruskej federácie odobrilo daný dokument 21. marca. Ukrajina, USA a EÚ dosiaľ odmietajú uznať Krym za súčasť Ruska.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.