Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2018, 11:05

Kim pri inšpekcii kritizoval špinu a lajdáctvo, médiá to nezatajili

V minulosti sa preberanie nedostatkov do médií nedostávalo, vo väčšine prípadov o KĽDR informovali ako o dokonalej krajine.

Kim pri inšpekcii kritizoval špinu a lajdáctvo, médiá to nezatajili
Zdroj: Reuters

Severokórejský vodca Kim Čong-un pri svojej inšpekčnej návšteve na severe krajiny ostro kritizoval meškanie stavieb a špinu v niektorých prevádzkach. Ako upozornil spravodajský web BBC, domáci denník Rodong sinmun prekvapivo venoval Kimovej kritike deväť strán. V minulosti sa preberanie nedostatkov do novín nedostalo.

Kim onemel úžasom

Tentoraz však severokórejské médiá nezatajili, že vodca "onemel úžasom" pri zistení, že elektráreň Orangčchon, s ktorej výstavbou sa začalo pred 17 rokmi, je dokončená len na 70 percent. V hoteli v meste Jompunčin zase konštatoval s nevôľou, že po šiestich rokoch budovania stavba stále nemá omietky.

V letovisku Onpcho ho novinári zachytili, ako ukazuje na vane, ktoré boli podľa jeho slov "špinavšie než kade na ryby". A po prehliadke továrne, v ktorej sa vyrábajú vrecia, vyhlásil, že provinčný stranícky výbor pracuje "veľmi neporiadne".

Kim sa vydal na inšpekciu do provincie Hamgjong, ktorá leží pri hranici s Čínou. Analytik Fyodor Tertitskiy z amerického portálu NK News povedal, že "bežne sa podobné výroky nepreberajú v tlači, vo väčšine prípadov noviny o KĽDR informujú ako o dokonalej krajine".

Kritizovaní občania neunikli ani televízii, ktorá hlavné večerné správy predĺžila o 20 minút, aby mohla odovzdať podrobnú informáciu o Kimovej ceste a jeho nespokojnosti. Pri čítaní výstupov agentúry KCNA sa striedalo niekoľko moderátorov vrátane Ri Čchon-hi, ktorej sú zverované najvýznamnejšie udalosti ako napríklad ohlasovanie raketových testov.

Nepreukazujú revolučného ducha

Od roku 2014, kedy boli za zlú prácu verejne pranierovaní pracovníci meteorologického spravodajstva, je to druhýkrát, čo v severokórejskej televízii znelo tvrdenie, že predstavitelia v danej časti štátu nepreukazujú "revolučného ducha".

Keď Kim Čong-un pred siedmimi rokmi nastupoval do úradu, sľúbil občanom zlepšenie životnej úrovne, ekonomické reformy a tiež rozvoj jadrového programu. Podľa BBC sa zrejme teraz, keď úlohu v nukleárnom sektore ohlásil za splnenú, snaží Kim ukázať, že záväzok plní aj v oblasti hospodárstva. Vinu za meškajúce a nekvalitné projekty v Hamgjongu previedol na miestnych predstaviteľov a dištancoval od nich vedenie štátu.

Hoci KĽDR od júnového singapurského summitu Kima a amerického prezidenta Donalda Trumpa nijako nepokročila smerom k denuklearizácii, zverejnenie výsledkov Kimovej inšpekcia má podľa BBC zrejme dať najavo, že sa vodca sústreďuje na domácu ekonomiku, teda nie na jadrové zbrojenie.

Pozrite si v HNtelevízii rozhovor o KĽDR s cestovateľom Martinom Navrátilom:

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.