Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2018, 12:44 Aktualizované dňa 19.07.2018 o 12:55

Brusel inicioval právne konanie voči Maďarsku pre protimigračný zákon "Zastavme Sorosa"

Európska komisia poslala maďarskej vláde oficiálny list s výzvou, čím sa začne právne konanie.

Brusel inicioval právne konanie voči Maďarsku pre protimigračný zákon "Zastavme Sorosa"
Zdroj: Reuters

Európska komisia (EK) iniciovala právne konanie voči Maďarsku pre balík protimigračných zákonov označovaný ako "Zastavme Sorosa".

Podľa agentúry MTI o tom v Bruseli informovala EK, podľa ktorej sa predchádzajúce konanie Európskej komisie voči Maďarsku pre úpravu utečeneckých právnych noriem dostalo do súdnej fázy.

Hovorca komisie Margaritis Schinas pripomenul, že EK poslala maďarskej vláde oficiálny list s výzvou, čím sa začne právne konanie vo veci v júni schváleného balíka protimigračných zákonov a s ním súvisiacou novelou ústavy. Dodal, že ustanovenia týchto právnych noriem považujú za experti komisie z viacerých hľadísk za sporné.

Bruselský orgán sa súčasne s týmto krokom obrátil aj na Súdny dvor Európskej únie vo veci právnych noriem regulujúcich utečeneckú otázku, čím sa konanie iniciované koncom roku 2015 dostalo do tretej etapy.

"Sieť amerického finančníka Georgea Sorosa a jeho spojenci v Bruseli ešte stále pracujú na tom, aby z dôvodu finančných a politických špekulácií zaplavili Európu migrantmi," reagoval vo štvrtok na správu o začatí ďalšieho konania voči Maďarsku vládny blok Fidesz-KDNP.

EK 21. júna avizovala, že skúma nové zákony prijaté v Maďarsku, ktoré napríklad zakazujú bývanie na verejných priestranstvách a umožňujú odsúdiť na trest väzenia osoby pomáhajúce žiadateľom o azyl.

Poslanci maďarského parlamentu schválili 20. júna návrh balíka zákonov na potlačenie migrácie. Na neho bude možné napomáhanie a podporu ilegálneho prisťahovalectva trestne stíhať.

Opozícia, ale aj niektoré medzinárodné organizácie návrh balíka zákonov ostro kritizovali. Za návrh hlasovalo 160 poslancov, 18 bolo proti.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.