Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2018, 13:27

Merkelová prehovorila o spore so Seehoferom: O rezignácii som neuvažovala

Nemecká kancelárka zároveň upozornila politikov, aby si dávali pozor na to, čo hovoria.

Merkelová prehovorila o spore so Seehoferom: O rezignácii som neuvažovala
Zdroj: Reuters

Ani na vrchole vládneho sporu o migrácii nemyslela Angela Merkelová na to, že by rezignovala na funkciu nemeckej kancelárky. Povedala to dnes na letnej tlačovej konferencii v Berlíne.

Uviedla tiež, že išlo o zásadný spor, ktorý bolo nutné vyriešiť. Politici by si podľa nej však mali dávať väčší pozor na jazyk, ktorý pri podobných stretoch používajú.

Merkelová a jej Kresťanskodemokratická únia (CDU) viedli v júni niekoľkotýždňový spor s ministrom vnútra Horstom Seehoferom a jeho Kresťanskosociálnou úniou (CSU) o vracaní utečencov z nemeckých hraníc. Konflikt určitú dobu ohrozoval existenciu celej vlády, než sa ho začiatkom júla podarilo urovnať.

Na to, či počas napätých týždňov uvažovala o rezignácii, dnes Merkelová našla jasnú odpoveď. "Nie, nie," povedala novinárom šesťdesiatštyriročná politička, ktorú podľa pozorovateľov podobné vypäté momenty nabíjajú.

Šéfka nemeckej vlády tiež zdôraznila, že spor bol zásadného charakteru a bolo nutné ho vyriešiť, aj keď to zabralo určitý čas. Zároveň vyjadrila pochopenie pre to, že v dôsledku časť verejnosti stratila vo vládu dôveru. Chce ju znovu obnoviť prácou v najbližších mesiacoch.

Kancelárka sa vyslovila tiež pre to, aby boli politici opatrnejší, pokiaľ ide o jazyk, aký používajú. Erózia jazyka by podľa nej mohla mať vplyv na politickú kultúru.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.