Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2018, 07:13 Aktualizované dňa 24.07.2018 o 16:59

Rozsiahle požiare v Grécku si vyžiadali viac ako 70 obetí. Ľudia pred plameňmi utekali do mora

  • V okolí Atén vypukli v pondelok veľké požiare, pri ktorých zomrelo najmenej 74 ľudí.
  • Podľa gréckych úradov sa zranilo viac ako 180 ľudí a ďalšie desiatky sú nezvestné.
  • Plamene sa rýchlo rozšírili do obývaných oblastí a znemožnili ľuďom, aby unikli zo svojich domov alebo áut.
  • Posádky rôznych plavidiel zachránili viac ako 700 ľudí z pláží a skalnatých výbežkov na pobreží, kam utiekli pred plameňmi.
  • Väčšinu ohnísk sa počas noci podarilo hasičom dostať pod kontrolu po tom, ako ustal silný vietor.
Rozsiahle požiare v Grécku si vyžiadali viac ako 70 obetí. Ľudia pred plameňmi utekali do mora
Zdroj: Reuters

Na 74 sa zvýšil v utorok počet obetí mohutných lesných požiarov v okolí gréckej metropoly Atény. S odvolaním sa na miestnych hasičov o tom informovala agentúra AP. Medzi desiatkami obetí požiarov v Grécku sú aj matka so synom z Poľska.

"Počet (obetí) stúpa," povedal Burnus. "Už presiahol 60 osôb," hovoril popoludní starosta mesta Rafina Evangelos Burnus. V meste Mati, obľúbenom letovisku Grékov, ktoré s Rafínou susedí, bol nájdený najväčší počet obetí. "Mati už neexistuje," konštatoval Burnus. Uviedol, že oheň tam zničil "viac ako tisíc domov a 300 vozidiel".

Grécky premiér Alexis Tsipras vyhlásil trojdňový štátny smútok. 

Hovorkyňa hasičov Stavrula Malliriová uviedla, že 164 dospelých a 23 detí hospitalizovali so zraneniami. Jedenásť dospelých je vo vážnom stave. Podľa agentúry DPA sú stále nezvestné desiatky ľudí.

Hovorkyňa dodala, že v dôsledku silného vetra sa plamene rýchlo rozšírili do obývaných oblastí a znemožnili ľuďom, aby unikli zo svojich domov alebo áut. Grécko požiadalo o pomoc Európsku úniu. Malliriová uviedla, že z Cypru priletí vojenské dopravné lietadlo so 60 hasičmi a dve hasičské lietadlá očakávajú zo Španielska.

Väčšinu ohnísk sa podarilo dostať pod kontrolu

Požiare pri Aténach sa šírili vysokou rýchlosťou a miestnych obyvateľov i turistov tak zastihli nepripravených. Podľa údajov verejnoprávnej televíznej stanice ERT zachránili posádky rôznych plavidiel viac ako 700 ľudí z pláží a skalnatých výbežkov na pobreží, kam utiekli pred plameňmi.

Veľké požiare zasiahli západnú aj východnú časť aténskej aglomerácie, kde úrady vyhlásili stav ohrozenia. Situácia si vyžiadala masové evakuácie a uzavretie diaľnic spájajúcich Peloponézsky polostrov so strednou časťou Grécka.

Väčšinu ohnísk sa počas noci podarilo hasičom dostať pod kontrolu po tom, ako ustal silný vietor, ktorý napomáhal k šíreniu požiarov. Grécko predtým požiadalo o pomoc pri hasení aj partnerov v Európskej únii.

Slováci sú v poriadku

V Grécku sa podľa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR aktuálne môže nachádzať viac ako 300 občanov Slovenskej republiky.

"Nemáme informáciu, že by niektorý z nich bol v priamom ohrození života alebo bol zranený v dôsledku požiarov. V noci naše veľvyslanectvo kontaktovali niekoľkí naši turisti, ktorí museli opustiť svoje apartmány kvôli požiarom, prišli o doklady, samozrejme, poskytli sme im potrebnú asistenciu," uviedol pre TASR riaditeľ tlačového odboru MZVaEZ Igor Skoček.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.