Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2018, 11:31

Unikátna operácia vo Švédsku, Gripeny s "chytrou" muníciou zbombardovali požiare

Švédsko použilo proti požiarom lietadlá Jas-39 Gripen C, ktoré zvrhli do ohňa "chytrú" bombu.

Unikátna operácia vo Švédsku, Gripeny s "chytrou" muníciou zbombardovali požiare
Zdroj: Reuters

Švédsko už niekoľko dní sužujú veľké lesné požiare v blízkosti Severného polárneho kruhu. Zároveň ich v krajine v predchádzajúcich dňoch naraz horelo aj viac ako 50, sú predovšetkým v oblastiach Gävleborg, Jämtland a Dalarna.

Jeden z požiarov zasiahol v oblasti Alvdalen aj starú, už nepoužívanú vojenskú strelnicu. Tam je zvyčajne kvôli nevybuchnutej munícii prístup zakázaný, preto i hasenie normálnymi prostriedkami je tam takmer nemožné, hasiči by sa vystavovali obrovskému riziku výbuchu.

Namiesto toho v stredu k strelnici vzlietli dve viacúčelové lietadlá Saab JAS-39 Gripen C. Gripeny niesli "chytré" bomby GBU-49 (variant bomby GBU-12 Paveway II s hmotnosťou 227 kg, ktorá má okrem laserového i GPS navádzanie). Jeden z Gripenov zhodil bombu vo výške 3000 metrov v rýchlosti 550 km/h. Bomba zasiahla cieľ s metrovou presnosťou.

Bombardovanie zabralo

Oheň potrebuje kyslík. A práve bomba ho o neho mala pripraviť. Teplo z výbuchu bomby totiž spáli kyslík a tlaková vlna sfúkne oheň z trávy, kríkov a stromov - podobne ako keď sfúkavate sviečku. "Chceli sme to skúsiť, pretože požiar je na strelnici," opísal vo vyhlásení hasičský veliteľ zásahu Johan Szymanski. "Podľa nášho predbežného posúdenia bombardovanie dobre zabralo."

Podľa švédskych médií dokázala bomba uhasiť plamene v oblasti okolo 100 metrov od výbuchu.

V stredu podľa denníka Local o 15:00 horelo viac ako 40 lesných požiarov, v mnohých oblastiach krajiny platí kompletný zákaz zakladania akýchkoľvek ohňov - zakázané je tak aj grilovanie na vlastnej záhrade. Podľa pondelňajších údajov zhorelo viac ako 25 000 hektárov, ide tak o najhoršiu sériu lesných požiarov v histórii krajiny.

Švédsko aktivovalo mechanizmus civilnej ochrany EÚ

Vo Švédsku sú obvyklé letné teploty okolo 23 °C v súčasných dňoch sa však teplota šplhá aj cez 30 °C. V mnohých častiach Švédska boli od mája do polovice júla zaznamenané najväčšie suchá od začiatku príslušných meraní v 19. storočí.

Krajina nemala na toľko požiarov potrebné vybavenie a tak aktivovala mechanizmus civilnej ochrany EÚ. Už v nedeľu večer bola v krajine pomoc v podobe 5 lietadiel, 6 vrtuľníkov, 67 vozidiel a 340 osôb z Talianska, Francúzska, Nemecka, Litvy, Poľska a Dánska. Hasičom pomáhajú tiež vojaci, pobrežná stráž i občianske združenia.

Najväčší konvoj dorazil cez víkend z Poľska, obsahoval 44 hasičských áut a 140 mužov. Švédski občania vyjadrovali svoju vďačnosť hasičom z ostatných krajín, obsypali cesty a mávali posilám.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.