Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2018, 13:45

S plameňometmi a nehaseným vápnom. Stovky migrantov "veľmi násilne" prenikli do španielskej enklávy

Zranenia pri potýčkach utrpelo 132 utečencov a 22 policajtov.

S plameňometmi a nehaseným vápnom. Stovky migrantov "veľmi násilne" prenikli do španielskej enklávy
Zdroj: Reuters

Zhruba štyrom stovkám migrantov sa dnes podarilo preniknúť z Maroka do severoafrickej španielskej enklávy Ceuta. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady.

Enklávu Ceuta oddeľuje od marockého územia dvojitý šesť metrov vysoký plot zakončený ostnatým drôtom, ktorý má podobným prienikom zabrániť. Dnes skoro ráno sa pokúsili plot prekonať stovky utečencov z krajín subsaharskej Afriky. Asi 400 utečencov bolo úspešných a na španielsku pôdu sa nakoniec dostalo. Množstvo ďalších zastavili španielski policajti.

​Niektorí z migrantov útočili na policajtov nehaseným vápnom, ktoré môže spôsobiť ťažké popáleniny. Ďalší utečenci boli vyzbrojení plameňometmi.

Pri potýčkach bolo zranených 22 policajtov, z ktorých štyria boli hospitalizovaní s popáleninami na tvári a na rukách.

Červený kríž uviedol, že zranenie utrpelo tiež 132 utečencov, či už pri preliezaní plota, stretoch s policajtmi, a 11 z nich bolo prevezených do nemocnice na ošetrenie.

"Z ničoho nič, veľmi násilne" prekonali plot a niektorí z nich napadli policajtov nehaseným vápnom, ktoré mali so sebou vo fľašiach, oznámila španielska civilná garda.

Ide o najväčší prienik do Ceuty od februára 2017, kedy sa počas štyroch dní dostalo do tejto enklávy viac ako 850 utečencov, napísala agentúra AFP.

Okrem Ceuty sa africkí migranti snažia dostať do Európy aj cez ďalšiu španielsku enklávu Melilla. Obe sa nachádzajú na severoafrickom pobreží Stredozemného mora a sú obklopené marockým územím. Pokusy preniknúť do týchto enkláv sú časté.

Slovenský premiér Peter Pellegrini informoval o výsledkoch júnového summitu o migrácii: 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.