Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2018, 17:06

Vážny prešľap rumunskej premiérky, počas návštevy v Čiernej Hore si pomýlila hlavné mestá

Ešte vlani označila Viorica Dancilaová Irán a Pakistan za "štáty Európskej únie".

Vážny prešľap rumunskej premiérky, počas návštevy v Čiernej Hore si pomýlila hlavné mestá
Zdroj: Reuters

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová zažila trápny moment počas návštevy Čiernej Hory, keď po stretnutí s tamojším náprotivkom Duškom Markovičom v Podgorici vyjadrila potešenie, že mohla zavítať do "Prištiny". Spomenula tak hlavné mesto susedného Kosova, i keď Rumunsko doteraz neuznalo jednostranné odčlenenie tohto územia od Srbska, upozornila vo štvrtok agentúra APA.

Dancilaová v stredu na spoločnej tlačovej konferencii s Markovičom povedala, že je potešená svojou prítomnosťou "v Prištine", čo sa oficiálna tlmočníčka snažila do určitej miery napraviť a v preklade uviedla správne "v Podgorici".

Omyl však neunikol rumunskej tlači a hovorca Dancilaovej Sociálnodemokratickej strany (PSD), ktorá inak nebýva naklonená sebakritike, vo štvrtok priznal "vážne diplomatické faux pas". Strana tiež po niekoľkých hodinách stiahla zverejnený videozáznam z uvedenej tlačovej konferencie.

Dancilaová (54) je podľa APA v Rumunsku považovaná jednak za neskúsenú političku a jednak za "bábku" predsedu vládnucej PSD Livia Dragneu, ktorý v súlade s platnou legislatívou nemôže byť premiérom, keďže bol odsúdený za podvod.

Do podobnej situácie sa dostala už v júni, keď jej počas návštevy estónskeho premiéra Jüriho Ratasa vypadlo z pamäti jeho meno pred zapnutými kamerami. V máji sa zase zachovala nezdvorilo k inému hosťovi - chorvátskemu kolegovi Andrejovi Plenkovičovi -, keď počas jeho vítania nevyčkala, kým zaznie hymna jeho krajiny.

Ešte vlani označila Dancilaová ako vtedajšia europoslankyňa v rozhovore s istou novinárkou Irán a Pakistan za "štáty Európskej únie", pripomenula APA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.