Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2018, 09:33

Kim dodržal sľub, americké lietadlo priviezlo z KĽDR ostatky vojakov USA

Bude trvať mesiace podrobnej analýzy DNA s cieľom určiť, koľko amerických vojakov môže byť identifikovaných.

Kim dodržal sľub, americké lietadlo priviezlo z KĽDR ostatky vojakov USA
Zdroj: Reuters

Americké vojenské lietadlo priviezlo v piatok zo Severnej Kórey na juhokórejskú základňu ostatky vojakov Spojených štátov zabitých v kórejskej vojne z rokov 1950-53. Informovala o tom juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Lietadlo C-17 sa vrátilo na základňu Pchjongtchek južne od Soulu po lete zo severokórejského mesta Wonsan, kde Severokórejčania naložili prvých 55 truhiel s telesnými pozostatkami, uviedol pre televíziu CNN nemenovaný americký predstaviteľ.

Bude trvať mesiace podrobnej analýzy DNA s cieľom určiť, koľko amerických vojakov môže byť identifikovaných.
Vrátenie ostatkov padlých vojakov prisľúbil americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi severokórejský vodca Kim Čong-un na júnovom summite v Singapure.

Repatriácia ostatkov sa uskutočnila v deň, keď si obe Kórey a USA pripomínajú 65. výročie podpísania prímeria, ktoré ukončilo kórejskú vojnu. Slávnostná ceremónia týkajúca sa repatriácie sa bude konať na základni Pchjongtchek 1. augusta.

O prevoze telesných pozostatkov informoval aj Biely dom. "Na svojom historickom stretnutí v Singapure prezident Donald Trump a predseda Kim Čong-un podnikli odvážny prvý krok k dosiahnutiu úplnej denuklearizácie Kórejského polostrova, k zmene vzťahov medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou a k nastoleniu trvalého mieru," uviedla hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

Kim Čong-un podľa nej teraz splnil časť prísľubu, ktorý dal Trumpovi ohľadom návratu padlých amerických vojakov. "Sme povzbudení krokmi Severnej Kórey a smerovaním k pozitívnej zmene," dodala Sandersová.

Približne 7700 amerických vojakov je nezvestných od kórejskej vojny a predpokladá sa, že 5300 telesných pozostatkov je stále v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR). Vo vojne padli milióny ľudí vrátane 36-tisíc amerických vojakov, pripomína agentúra AP.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.