Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2018, 15:09

Pápež prijal demisiu amerického kardinála podozrivého zo sexuálneho zneužívania

Kardinál zároveň dostal zákaz verejne vystupovať.

Pápež prijal demisiu amerického kardinála podozrivého zo sexuálneho zneužívania
Zdroj: Reuters

Pápež František v sobotu prijal demisiu kardinála Theodora McCarricka, emeritného arcibiskupa Washingtonu, z kolégia kardinálov.

Súčasne mu zakázal akékoľvek verejné účinkovanie, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom v sobotu tlačovou službou Svätej stolice.   

McCarrick bol v júni na pápežov príkaz uvoľnený z verejných kňazských funkcií, a to kvôli obvineniu zo sexuálneho obťažovania maloletého miništranta spred 45 rokov. McCarrick, ktorý sa vyhlásil za nevinného, rozhodnutie pápeža Františka akceptoval.

Odvtedy však došlo k odhaleniu ďalších prípadov, v ktorých je McCarrick podozrivý, že pohlavne zneužil deti i dospelých. 

Pápež teraz McCarrickovi nariadil, aby viedol "život v modlitbe a pokání", kým obvinenia proti nemu budú posúdené v rámci riadneho procesu podľa kánonického práva. Pápež mu tiež uložil "povinnosť zostať v rezidencii, ktorá mu bude určená".

AP dodala, že list, ktorým oznámil svoje odstúpenie z kardinálskeho kolégia, zaslal McCarrick pápežovi v piatok večer.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.