StoryEditor

Nemá kto odviezť odpad, personál chýba aj vo vlakoch. V Taliansku kvôli omikronu vypadávajú verejné služby

03.01.2022, 11:26
Autor:
ČTKČTK
Kvôli masovému počtu infikovaných koronavírusom Taliani pociťujú výpadok personálu vo verejných službách. Nedostatok zamestnancov hlási doprava aj zdravotníctvo.

Kvôli vysokému počtu ľudí v karanténe a izolácii začína Taliansko pociťovať problémy v zaistení niektorých verejných služieb. Nedostatok zamestnancov sa najviac prejavuje v hromadnej doprave, zvoze odpadov a čiastočne v zdravotníctve, informoval dnes denník La Repubblica.

Minulý týždeň šesťdesiatmiliónové Taliansko zaznamenalo trikrát za sebou vyše 100-tisíc nových prípadov.

Vypadli spoje, nemal kto odviesť odpad 

Podľa zdravotníckych štatistík je v Taliansku v súčasnosti cez jeden milión nakazených. To podľa denníka spôsobuje výpadky v poskytovaní služieb naprieč krajinou.

Napríklad vlakový dopravca Trenord, ktorý pôsobí predovšetkým v Lombardii a ďalších regiónoch na severe krajiny, musel kvôli nedostatku personálu zrušiť zhruba 150 spojov denne.

​Zhruba päť percent spojov zrušil aj celoštátny železničný dopravca Trenitalia, v niektorých prípadoch sa tak stalo aj kvôli poklesu dopytu. Vo Florencii je mimo práce zhruba tretina zamestnancov dopravného podniku.

Vysoký počet zamestnancov na nemocenskej, ktorý podľa vedenia firiem súvisí s koronavírusovou nákazou, oneskoril aj zvoz odpadkov v niektorých veľkých talianskych mestách, napríklad v Ríme a Neapole.

Nadčasy či rušenie dovoleniek

Niekoľko tisíc nakazených je aj medzi zdravotnými sestrami a doktormi, čo v nemocniciach vedie podľa profesijnej organizácie zdravotníkov Fnopi k výraznému zvýšeniu nadčasov a mimoriadnych smien. Medzi policajtmi je nakazených 1 600 príslušníkov z 94-tisíc.

Výpadok zatiaľ vedenie bezpečnostného zboru riešilo napríklad rušením dovoleniek. Relatívne nízke číslo vysvetľujú odbory povinným očkovaním, ktoré platí v Taliansku aj pre zdravotníkov.

​V súkromnom sektore sú výpadky zatiaľ obmedzené. Panujú však obavy, že v najbližších týždňoch budú chýbať zamestnanci v zásobovaní, maloobchode či preprave tovaru.

Taliansko v minulom týždni zaznamenalo niekoľkokrát za sebou najvyššie denné prírastky od začiatku epidémie.

Za prudký nárast prípadov môže podľa odborníkov nový variant omikron. Kvôli nepriaznivému vývoju boli preradené štyri regióny, kde žije zhruba 40 percent obyvateľov Talianska, do strednej žltej zóny epidemického rizika.

V nej sa oddnes nachádza väčšina krajiny, zvyšok je v najnižšom bielom stupni. Kvôli novému variantu vláda zmenila aj pravidlá pre karanténu. Ľudia s tromi dávkami očkovania alebo tí, ktorí dostali dve dávky alebo sa uzdravili pred menej ako 120 dňami, už nemusia ísť do karantény po kontakte s nakazeným.

25. máj 2022 15:27