Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2018, 07:15

Porošenko inicioval prípravu žaloby na Rusko za okupáciu Donbasu a Krymu

Ukrajinský prezident nariadil vláde, aby podnikla kroky k urýchlenému vytvoreniu medzirezortného koordinačného orgánu.

Porošenko inicioval prípravu žaloby na Rusko za okupáciu Donbasu a Krymu
Zdroj: TASR/AP

Ukrajinský prezident Petro Porošenko inicioval prípravu žaloby voči Rusku, prostredníctvom ktorej sa chce Kyjev domáhať odškodnenia za okupáciu Donbasu a Krymu. Informovala o tom tlačová agentúra UNIAN.

Porošenko nariadil vláde, aby podnikla kroky k urýchlenému vytvoreniu medzirezortného koordinačného orgánu, ktorý by pripravil príslušnú žalobu voči Rusku.

Pri tejto príležitosti uviedol, že "pokračujúca ruská ozbrojená agresia zapríčiňuje na Ukrajine každodenne nové nezmerné ľudské utrpenie, ničenie infraštruktúry, podnikov a ekonomického potenciálu Donbasu a Krymu".

"Nesmieme preto ani na chvíľu odkladať prípravu komplexného nároku Ukrajiny na kompenzáciu spôsobených škôd," napísal Porošenko na Facebooku.

Vytvorenie spomínaného koordinačného orgánu predpokladá zákon o reintegrácii Donbasu prijatý v januári 2018.

Podľa Rádia Slobodná Európa (RFE/RL) nie je jasné, ako efektívny by mohol byť takýto krok zo strany Ukrajiny a či by ho Rusko vôbec vzalo na vedomie.

Kyjev už voči Moskve vzniesol na medzinárodnom fóre viacero žalôb, avšak len s malým úspechom. Rusko rozhodnutia medzinárodných tribunálov odmietlo s argumentom, že boli zaujaté a politicky motivované.

Konflikt na východe Ukrajiny si od apríla 2014 vyžiadal už viac ako 10 300 životov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.