Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2018, 22:29

Naša planéta nám nestíha, do konca roka žijeme na Zemi na „úver“

Dlžníkmi planéty sú ľudia o deň skôr než vlani. Zdroje, ktoré je príroda každý rok schopná pre ľudí obnoviť, sme si totiž minuli už včera. Síce sme si oproti minulému roku pohoršili iba o deň, dosiahli sme však rekordné tempo a na „úver“ tak budeme žiť päť mesiacov, čiže doposiaľ najdlhšie od roku 1970.

Naša planéta nám nestíha, do konca roka žijeme na Zemi na „úver“
Zdroj: Reuters

Takto pred rokom nastal tzv. Earth Overshoot Day - Deň prekročenia, ktorý stanovuje americký inštitút Global Footprint Network (GFN). Je to vlastne deň, kedy si ľudstvo minulo obnoviteľné prírodné zdroje a berieme z prírody viac a rýchlejšie, než nám je schopná znova vyprodukovať.

Čo to v praxi znamená? Napríklad sme si vyrúbali viac stromov, než môže za rok dorásť, ulovili viac rýb, ktoré sa nestíhajú množiť a minuli viac úrodnej pôdy, než nám treba na obživu ľudstva. Vypúšťame tiež viac uhlíku, než sú lesy a oceány schopné pohltiť.

To všetko stíhame väčšinou o niekoľko dní skôr než v uplynulom roku, teraz sme si však pohoršili iba o jeden deň. Napriek tomu to ľudstvo stihlo tento rok rekordne najrýchlejšie od roku 1970. „Celý proces sa zrýchlil z dôvodu nadmernej spotreby a plýtvania. Podľa prieskumov končí v odpadkových košoch až tretina potravín,“ upozornila Valerie Gramondová zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), ktorý s GFN spolupracuje. Zároveň dodala, že na to, aby ľudstvo bez problémov spotrebovávalo a konzumovalo ako doposiaľ, by sme potrebovali kapacitne väčšiu planétu - až 1,7 Zeme.

Zdroj: Global Footprint Network National Footprint Accounts 2018 (overshootday.org)

Každá krajina však minie svoje kapacity v inom dni. Slovensko má tohtoročný ekologický úver od 27. mája. „Snažíme sa tento trend zmierniť rôznymi opatreniami. Od začiatku roka sú napríklad spoplatnené plastové tašky v obchodoch. V marci taktiež vláda prijala akčný plán H₂ODNOTA JE VODA, ktorým podporuje obce okrem iného v tom, aby ekologickým spôsobom zachytávali zrážkovú vodu. Podporujeme samosprávy, aby predchádzali suchu a zmiernili sa tak negatívne dôsledky zmeny klímy,“ uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Slovensko je na tom lepšie než Česká republika, Česi svoje kapacity minuli už 20. apríla. Tento rok by sme si mali vziať príklad z Vietnamu alebo Maroka, ktoré sa do dlhu dostanú iba na pár dní a obnoviteľné zdroje vyčerpajú až v druhej polovici decembra. Najväčší prehrešok si zapísal tento rok Katar, dlžníkom sa stal už 9. februára.

Zdroj: Global Footprint Network National Footprint Accounts 2018 (overshootday.org)

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. Článok vznikol v spolupráci s Platformou mimovládnych rozvojových organizácií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.