Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2018, 11:20 Aktualizované dňa 05.08.2018 o 17:32

Vo švajčiarskych Alpách sa zrútilo historické lietadlo. Zomrelo 20 ľudí

  • Na palube lietadla sa nachádzalo 11 mužov a deväť žien. Išlo prevažne o švajčiarskych občanov, bola medzi nimi však aj dvojica rakúskych turistov so synom.
  • Lietadlo prevádzkovala švajčiarska spoločnosť Ju-Air, ktorá ponúka turistom výletné lety historickými lietadlami.
Havária lietadla Junkers Ju-52
Zdroj: Reuters

Dvadsať ľudí zahynulo v sobotu pri páde historického trojvrtuľového lietadla typu Junkers Ju-52 vo švajčiarskych Alpách.

Smrť všetkých 20 osôb na palube výletného lietadla potvrdila v nedeľu popoludní na tlačovej konferencii polícia, informovala agentúra AP.

Polícia v kantóne Graubünden dodala, že lietadlo sa zrútilo v sobotu krátko pred 17.00 h na západnej strane hory Piz Segnas vo výške približne 2540 metrov.

Na palube lietadla sa nachádzalo 11 mužov a deväť žien. Išlo prevažne o švajčiarskych občanov, bola medzi nimi však aj dvojica rakúskych turistov so synom.

Lietadlo prevádzkovala švajčiarska spoločnosť Ju-Air, ktorá ponúka turistom výletné lety historickými lietadlami. Krátko po havárii uviedla, že jeden z jej strojov Ju-52, ktorý je určený pre 17 pasažierov, dvoch pilotov a jedného člena letového personálu, sa zrútil.

V rokoch 1932-1952 bolo vyrobených takmer 5000 lietadiel Ju-52.

Zároveň neexistujú indície pre prípadný zločin ani pre to, že lietadlo prišlo o časti trupu pre haváriou. Lietadlo viezlo pasažierov späť z dvojdňového výletu z mesta Locarno na juhu krajiny na svoju základňu v Dübendorfe pri Zürichu. Úrady boli informované o havárii 50 minút po štarte.

Spoločnosť Junkers vyrobila v rokoch 1932-1952 takmer 5000 lietadiel tohto typu. Exempláre, ktoré používa Ju-Air, sú bývalé lietadlá švajčiarskych vzdušných síl a boli vyradené zo služby v roku 1981. Ju-Air začala prevádzkovať vyhliadkové lety historickými lietadlami v roku 1983.

Ju-Air, ktorá má vo svojej letke ďalšie dva stroje Ju-52, po sobotňajšej tragédii až do odvolania zrušila všetky lety.

Výberový prehľad veľkých leteckých nešťastí v tomto roku:

31. júla 2018
Mexiko: V severnom Mexiku havarovalo v silnej búrke lietadlo leteckej spoločnosti Aeromexico s viac ako 100 ľuďmi na palube, pričom nikto nezahynul. Osemdesiatpäť ľudí utrpelo zranenia, niektorí z nich vážne.

18. mája 2018
Kuba: Krátko po štarte z medzinárodného letiska v hlavnom meste Havana sa zrútil Boeing 737-200, ktorý prevádzkovali kubánske aerolínie Cubana de Aviación. Obetí: 112

11. apríla 2018
Alžírsko: Vojenské lietadlo sa zrútilo okolo 08.00 h miestneho času krátko po štarte z letiska na vojenskej základni Búfárík na severe krajiny, asi 25 kilometrov od hlavného mesta Alžír. Lietadlo typu Il-76 malo namierené do západoalžírskeho mesta Baššár. Stroj sa zrútilo krátko po štarte, ešte v areáli letiska na vojenskej základni. Obetí: 257

18. februára 2018
Irán: Na juhu krajiny sa zrútilo dopravné lietadlo iránskej leteckej spoločnosti Aseman so 60 cestujúcimi a šiestimi členmi posádky na palube. Podľa hovorcu spoločnosti Aseman haváriu lietadla nikto neprežil a bezprostredne nebolo jasné, čo mohlo byť jej príčinou. Obetí: 66

11. februára 2018
Rusko: Dopravné lietadlo ruskej regionálnej leteckej spoločnosti Saratovské aerolínie sa zrútilo krátko po vzlietnutí z moskovského medzinárodného letiska Domodedovo. Stroj typu An-148 smeroval z Moskvy do mesta Orsk na južnom Urale. Obetí: 71 (65 cestujúcich a šesť členov posádky)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.