Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2018, 21:37

Španielska stíhačka odpálila nad Estónskom nechtiac ostrú raketu, po ktorej sa pátra

Aj keď je raketa s doletom 100 kilometrov vybavená samoničiacim modulom, nie je vylúčené, že mohla dopadnúť na zem.

Španielska stíhačka odpálila nad Estónskom nechtiac ostrú raketu, po ktorej sa pátra
Zdroj: Reuters

Posádka stíhačky typu Eurofighter španielskeho letectva, ktoré v súčasnosti kontroluje vzdušný priestor nad troma pobaltskými republikami, odpálila v utorok popoludní neúmyselne nad Estónskom ostrú raketu vzduch-vzduch typu Amraam. Stalo sa tak neďaleko mesta Otepää.

Aj keď je raketa s doletom 100 kilometrov vybavená samoničiacim modulom, nie je vylúčené, že mohla dopadnúť na zem. V Estónsku sa preto začala pátracia akcia po nechtiac odpálenom telese.

Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na armádne zdroje pobaltskej republiky i Severoatlantickej aliancie (NATO).

Podľa slov veliteľa estónskych vzdušných síl Riiva Valgeho hlavica rakety obsahovala päť-desať kilogramov trhaviny, čo v porovnaní s bombou predstavuje podstatne nižšiu ničivú silu.

Estónsko, Litva a Lotyšsko nedisponujú vlastnými bojovými lietadlami. Ich vzdušný priestor preto zabezpečujú od roku 2004 na rotačnom princípe posádky stíhačiek iných členských krajín NATO. Podobný incident je však v doterajšej histórii misie Nato Air Policing Baltikum bezprecedentný. Jeho príčiny objasní až vyšetrovanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.