Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2018, 08:20

Johnson prirovnal ženy v burkách k poštovým schránkam, Mayová žiada ospravedlnenie

Boris Johnson napísal, že je proti zákazu buriek a ďalších odevov zahaľujúcich tvár.

Johnson prirovnal ženy v burkách k poštovým schránkam, Mayová žiada ospravedlnenie
Zdroj: Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová a ďalší vplyvní konzervatívci vyzvali v utorok bývalého ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, aby sa ospravedlnil za stĺpček v novinách, v ktorom napísal, že ženy v burkách vyzerajú ako "poštové schránky" a bankoví lupiči.

Johnson, ktorý podal demisiu minulý mesiac pre spor okolo tzv. brexitu, uviedol spomínané prirovnania v článku zverejnenom v pondelok v britskom denníku Daily Telegraph.

Johnson napísal, že je proti zákazu buriek a ďalších odevov zahaľujúcich tvár, ale dodal, že je "úplne komické, keď ľudia dobrovoľne chodia po svete s výzorom poštovej schránky".

Jeho článok vyvolal kritiku moslimských organizácií a kolegov-politikov, uviedla v utorok tlačová agentúra AP.

Predseda Konzervatívnej strany Brandon Lewis v tweete napísal, že požiadal Johnsona, aby sa ospravedlnil. Mayová oznámila, že s Lewisom súhlasí.

"Naozaj si myslím, že by sme mali byť všetci veľmi opatrní v tom, aký jazyk a slová používame. A niektoré slová, ktoré Boris použil pri opise výzoru ľudí, sú očividne urážlivé," uviedla britská premiérka.

Zatiaľ nič nenaznačuje, že sa Johnson plánuje podvoliť.

Niekoľko európskych krajín, vrátane Francúzska, Belgicka a Dánska, zakázalo na verejnosti závoje zahaľujúce tvár, ale žiadna z hlavných politických strán v Británii takéto obmedzenie nepodporuje.

"Som presvedčená, že ženy by si mali samy vybrať, ako sa budú obliekať," vysvetlila Mayová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.