Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2018, 08:20

Johnson prirovnal ženy v burkách k poštovým schránkam, Mayová žiada ospravedlnenie

Boris Johnson napísal, že je proti zákazu buriek a ďalších odevov zahaľujúcich tvár.

Johnson prirovnal ženy v burkách k poštovým schránkam, Mayová žiada ospravedlnenie
Zdroj: Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová a ďalší vplyvní konzervatívci vyzvali v utorok bývalého ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, aby sa ospravedlnil za stĺpček v novinách, v ktorom napísal, že ženy v burkách vyzerajú ako "poštové schránky" a bankoví lupiči.

Johnson, ktorý podal demisiu minulý mesiac pre spor okolo tzv. brexitu, uviedol spomínané prirovnania v článku zverejnenom v pondelok v britskom denníku Daily Telegraph.

Johnson napísal, že je proti zákazu buriek a ďalších odevov zahaľujúcich tvár, ale dodal, že je "úplne komické, keď ľudia dobrovoľne chodia po svete s výzorom poštovej schránky".

Jeho článok vyvolal kritiku moslimských organizácií a kolegov-politikov, uviedla v utorok tlačová agentúra AP.

Predseda Konzervatívnej strany Brandon Lewis v tweete napísal, že požiadal Johnsona, aby sa ospravedlnil. Mayová oznámila, že s Lewisom súhlasí.

"Naozaj si myslím, že by sme mali byť všetci veľmi opatrní v tom, aký jazyk a slová používame. A niektoré slová, ktoré Boris použil pri opise výzoru ľudí, sú očividne urážlivé," uviedla britská premiérka.

Zatiaľ nič nenaznačuje, že sa Johnson plánuje podvoliť.

Niekoľko európskych krajín, vrátane Francúzska, Belgicka a Dánska, zakázalo na verejnosti závoje zahaľujúce tvár, ale žiadna z hlavných politických strán v Británii takéto obmedzenie nepodporuje.

"Som presvedčená, že ženy by si mali samy vybrať, ako sa budú obliekať," vysvetlila Mayová.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.