Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2018, 07:31

Pokuta až tritisíc eur. Sardínia bojuje proti turistom, ktorí kradnú z pláží piesok

Minulý rok úrady na druhom najväčšom talianskom ostrove zhabali turistom päť ton piesku.

Pokuta až tritisíc eur. Sardínia bojuje proti turistom, ktorí kradnú z pláží piesok
Zdroj: Flickr

Úrady na Sardínii bojujú proti turistom, ktorí si z tamojších pláží odvážajú na pamiatku piesok, čo poškodzuje životné prostredie tohto talianskeho ostrova.

Naposledy uložili pokutu 1032 eur jednému návštevníkovi z Británie, ktorého policajti dopadli s plastovou fľašou plnou piesku z pláže pri meste Olbia na severovýchode ostrova. Píše o tom na svojom webe britský denník The Daily Telegraph.

Vlani podľa neho úrady turistom takto zhabali päť ton piesku. Nemecká ambasáda v Ríme návštevníkov z Nemecka pred krádežami piesku dokonca varovala.

"Sardínia má jedny z najkrajších pláží v Taliansku, ale brať si so sebou piesok, štrk alebo mušle predstavuje pre tamojší ekosystém vážny problém. Zákon to zakazuje. Môžete dostať pokutu od 500 do 3 000 eur. Nechajte piesok tam, kde má byť," napísalo veľvyslanectvo na svojom facebooku.

Proti týmto praktikám začal kampaň aj Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Jeho heslom je "plážoví zlodeji - brať piesok je krádež". Colníci na medzinárodných letiskách na Sardínii pravidelne turistom prezerajú batožinu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.