Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2018, 13:44

Historická dohoda. Päť krajín si jasnejšie rozdelilo Kaspické more, nesmie do neho cudzie námorníctvo

Debata o vymedzení sfér vplyvu pobrežných štátov začala v roku 1996.

Historická dohoda. Päť krajín si jasnejšie rozdelilo Kaspické more, nesmie do neho cudzie námorníctvo
Zdroj: Reuters

Dohovor o právnom statuse Kaspického mora dnes po viac ako 20 rokoch rokovaní podpísali vrcholní predstavitelia Ruska, Kazachstanu, Turkménska, Azerbajdžanu a Iránu.

Rokovania sa v kazašskom meste Aktau zúčastnili prezidenti Vladimir Putin, Nursultan Nazarbajev, Gurbanguli Berdymuhamedov, Ilham Alijev a Hasan Rúhání, napísala agentúra TASS.

Debata o vymedzení sfér vplyvu pobrežných štátov začala v roku 1996. Predtým bolo totiž more pod kontrolou prakticky len dvoch štátov, Sovietskeho zväzu a Iránu. Po zániku ZSSR v roku 1991 sa ale počet pobrežných štátov zvýšil na päť.

Konvencia uvádza hranice hospodárskych zón a zavádza šesťnásťkilometrové pobrežné pásmo a navyše ešte ďalšie šesťnásťkilometrové pásmo pre rybolov.

Jej súčasťou sú národné kvóty rybolovu, sprísnená ochrana životného prostredia a zásady spolupráce v bezpečnostnej oblasti. Zmluva zakazuje prítomnosť cudzích ozbrojených síl v oblasti Kaspického mora.

Iránsky prezident Hasan Rúhání dnes však upozornil, že nový dokument nestanovuje konečné hranice rozdelenia morského dna, bohatého na ropu a zemný plyn. Tie by mali krajiny stanoviť počas ďalších rokovaní.

Podľa ruského denníka Kommersant ale užívanie dna Kaspického mora stanovuje nové konvencie na základe medzinárodného práva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.