Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2018, 20:37

Počet migrantov cestujúcich do Európy klesá

Za posledných sedem mesiacov zaznamenal Frontex celkovo 73 500 prechodov hraníc EÚ.

Počet migrantov cestujúcich do Európy klesá
Zdroj: REUTERS / Darrin Zammit Lup

Počet nelegálnych migrantov, ktorí na vstup do Európskej únie využili niektorú zo štyroch najfrekventovanejších trás, poklesol za prvých sedem mesiacov tohto roku o 43 percent. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex).

Za uvedených sedem mesiacov zaznamenal Frontex celkovo 73 500 prechodov hraníc EÚ, pričom v júli ich bolo 14 900, čo je o 18 percent menej ako za rovnaké obdobie roku 2017. 

Približne 23 100 nelegálnych migrantov využilo na vstup do EÚ tzv. západnú stredomorskú cestu, čo je oproti vlaňajšku viac ako dvojnásobok.

Len v júli po nej prišlo do Španielska takmer 8 800 ľudí, čo je štyrikrát viac ako vlani. Približne tri štvrtiny všetkých migrantov využívajúcich túto trasu pochádzajú zo subsaharskej Afriky.

Naopak, počet migrantov využívajúcich tzv. centrálnu stredomorskú cestu klesol v porovnaní s júlom 2017 o 83 percent. Za uplynulých sedem mesiacov sa po tejto trase do EÚ dostalo 18 200 migrantov, čo je o 81 percent viac ako za rovnaké obdobie minulého roka.

Počet migrantov, ktorí na vstup do EÚ využili východnú časť Stredozemného mora, dosiahol za uplynulých sedem mesiacov 29 500, čo je o 75 percent viac ako vlani, kým prílev migrantov, ktorí do EÚ prišli cez Balkán, bol minimálny.        

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.