Hongkonský súd dnes poslal prodemokratickú aktivistku a právničku Chow Hang-tung na 15 mesiacov do väzenia. Potvrdil jej vinu z podvratnej činnosti za organizáciu minuloročnej spomienkovej akcie na krvavé potlačenie prodemokratických protestov na pekinskom námestí Tchien-an-men v júni 1989, ktorú úrady zakázali.
O verdikte informovala agentúra Reuters. Tridsaťšesťročná Chow Hang-tung sa na súde sama obhajovala. Aktuálne si už vo väzení odpykáva trest za rovnaký prečin pri organizácii akcie v roku 2020.
Odpykáva sy trest v inom prípade
Polícia ju zadržala vlani štvrtého júna potom, čo zverejnila dva články vyzývajúce na zapálenie sviečok a spomienke na vyše tridsať rokov staré udalosti, ktoré sú symbolom boja za demokraciu.
Súd to vyhodnotil ako podnecovanie k porušovaniu zákazu. Hongkonská polícia v posledných dvoch rokoch spomienkovú akciu zakázala, ako dôvod uviedla pandémiu covidu-19 a bezpečnostnú hrozbu.
Vo väzení sú aj ďalší usporiadatelia prodemokratických protestov. Päť mesiacov z nového trestu si môže aktivistka odpykať súbežne s aktuálne prebiehajúcim ročným trestom, na neho potom nadviaže ďalších desať mesiacov vo väzení, píše Reuters.
Chow Hang-tung podľa AFP na súde pôsobila bojovne a odhodlane, v rámci obhajoby čítala svedectvo rodín obetí z námestia Tchien-an-men.
Ohrozená sloboda slova
Sudkyňa ju za to okamžite pokarhala a policajti dostali pokyn, aby si zapísali osobné údaje ľudí, ktorí jej prejavu tlieskali.
Aktivistka rozhodnutie súdu kritizovala a obvinila úrady, že zo slobody slova robia zločin. "Tento rozsudok vysiela správu, že zapálenie sviečky je zločin, že slová sú zločin," povedala. "Jediný spôsob, ako brániť slobodu prejavu, je sa aj naďalej vyjadrovať," doplnila.
Bývalá britská kolónia Hongkong sa vrátila pod čínsku správu v roku 1997. V súčasnej dobe je Hongkong spravovaný podľa princípu jedna krajina, dva systémy, čo má zaručovať demokratické zriadenie a autonómne výsady. Peking ale tieto slobody postupne obmedzuje.