Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2018, 18:30

Vedel, že má len jednu šancu. Britský snajper zasiahol veliteľa IS guľometom na vzdialenosť dva a pol kilometra

  • Príslušník britskej armády použil štyridsať rokov starý guľomet umiestnený na jednom z automobilov.
  • Člen elitných britských jednotiek SAS, ktorý mal za sebou misie v Iraku i Sýrii, zasiahol muža priamo do hrudníka.
  • Podľa odborníkov išlo o zásah na najväčšiu vzdialenosť v rámci špeciálnych jednotiek v histórii.
Vedel, že má len jednu šancu. Britský snajper zasiahol veliteľa IS guľometom na vzdialenosť dva a pol kilometra
Zdroj: Reuters

Stlačil spúšť a po niekoľkých sekundách guľka trafila cieľ vzdialený takmer dva a pol kilometra. Zasiahnutý bol veliteľ vojakov Islamského štátu (IS) a jeho telo sa roztrhlo. Britský ostreľovač totiž použil ťažký guľomet M2 Browning.

"Na guľomet prirobil špeciálnu pomôcku a jeho pozorovateľ určil rýchlosť vetra. Musel tiež vziať do úvahy teplotu na slnku. Postava cieľa bola ľahko rozmazaná kvôli extrémnemu teplu," vysvetlil pre britský denník Daily Star zdroj z armádneho prostredia. Opísal zásah britského snajpera v Afganistane, ktorý trafil cieľ na vzdialenosť takmer 2,4 kilometra.

"Veliteľ Islamského štátu práve dával informácie svojim mužom a zjavne sa mu páčilo počúvať samého seba, pretože stál bez pohnutia takmer dvadsať minút, zatiaľ čo jeho bojovníci sedeli na zemi pred ním," rozprávala médiám osoba oboznámená s akciou.

Štyridsaťročný guľomet

Seržant SAS sa uistil, že môže zasiahnuť. Dostal povolenie veliaceho dôstojníka Spoločného velenia špeciálnych operácií v Kábule. Potom vystrelil. Príslušník elitných britských jednotiek SAS, ktorý mal za sebou misie v Iraku i Sýrii, zasiahol muža priamo do hrudníka. Náraz guľky islamistovi odstrelil rameno aj s rukou.

"Snajper vedel, že má len jednu šancu. Trvalo niekoľko sekúnd, než strela zasiahla veliteľa, ktorý sa rozletel na niekoľko kusov," povedal zdroj. "Prvých niekoľko sekúnd sa nikto nepohol. Keď si uvedomili, čo sa stalo, bojovníci IS rýchlo vstali a začali utekať preč."

Príslušník britskej armády mal vraj so sebou aj klasickú ostreľovaciu pušku, ale rozhodol sa, že pre tento úkon bude najlepšie použiť guľomet umiestnený na jednom z automobilov. K zásahu svojho cieľa vraj ostreľovač použil guľomet M2 Browning, známy tiež ako .50 Calibre, ktorý bol takmer štyridsať rokov starý.

"Guľomet .50 Cal má fenomenálny dostrel a je veľmi presný. Môžete z neho vystreliť aj jedinú strelu, čo snajper urobil," vysvetlil zdroj.

Britský rekord

Podľa odborníkov išlo o zásah na najväčšiu vzdialenosť v rámci špeciálnych jednotiek v histórii. Zbraň vraj teraz bude vyradená z prevádzky a armáda ju umiestni do hlavného štábu SAS v Hereforde ako spomienkový predmet.

Kým trefa na vzdialenosť takmer 2,4 kilometra je považovaná za jeden z najlepších zásahov v britskej armáde, nejde o svetový rekord. Ten sa podaril vytvoriť vlani kanadskému ostreľovačovi v Iraku.

V júni 2017 kanadská armáda potvrdila, že jeden z jej snajperov zasiahol cieľ na 3540 metrov, teda na najdlhšiu vzdialenosť v histórii, informoval vlani denník The Globe and Mail.

Britská strana odmietla dať akúkoľvek reakciu na vojenskú akciu v Afganistane. "Nekomentujeme operácie našich špeciálnych jednotiek," uviedol hovorca ministerstva obrany.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.