Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2018, 16:52

Ukrajinský žalobca žiada pre Janukovyča trest 15 rokov väzenia

Janukovyča súdia v neprítomnosti, exprezident sa po svojom zvrhnutí v roku 2014 uchýlil do Ruska.

Ukrajinský žalobca žiada pre Janukovyča trest 15 rokov väzenia
Zdroj: Reuters

Ukrajinská prokuratúra žiada 15 rokov väzenia pre bývalého prezidenta Viktora Janukovyča obvineného z vlastizrady, z útoku na územnú celistvosť krajiny a z vedenia agresívne vojny.

Oznámil to dnes na svojich webových stránkach kyjevský súd. Janukovyča súdia v neprítomnosti, exprezident sa po svojom zvrhnutí v roku 2014 uchýlil do Ruska.

"Milióny Ukrajincov mu zverili svoju budúcnosť, ale on ich zradil. Ako posledný zbabelec opustil krajinu a skryl sa u agresora," uvádza sa v zdôvodnení návrhu. Podľa ukrajinských médií sa očakávalo, že prokurátori budú pre Janukovyča žiadať doživotie.

Kyjevský súd dnes ukončil výsluch svedkov, čo vyvolalo odpor exprezidentových obhajcov, ktorí nakoniec po roztržke s políciou zo sály odišli. Dátum oznámenia rozsudku nebol oznámený.

Janukovyč opustil Ukrajinu 22. februára 2014 po masových nepokojoch v centre hlavného mesta, ktoré si vyžiadali stovku ľudských životov. Do Ruska sa Janukovyč uchýlil za aktívnej pomoci ruských bezpečnostných služieb, teraz podľa dostupných informácií žije v Rostove na Done sto kilometrov od ukrajinských hraníc a na súd do Kyjeva sa odmieta dostaviť.

Žaloba proti bývalej hlave štátu bola podaná v októbri 2016, ďalšie zasadnutie kyjevského súdu je naplánované na 13. septembra. Exprezidentovu zodpovednosť za smrť ľudí zabitých počas prevratu bude súd riešiť v samostatnej kauze.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.