Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2018, 13:52

Čínska armáda nacvičuje letecké údery proti USA, tvrdí správa Pentagonu

Výdavky Číny na obranu podľa Pentagonu vlani presiahli sumu 190 miliárd dolárov.

Čínska armáda nacvičuje letecké údery proti USA, tvrdí správa Pentagonu
Zdroj: Reuters

Čínska armáda rozširuje operačné schopnosti svojho letectva a pravdepodobne nacvičuje údery proti Spojeným štátom. Uvádza to správa amerického ministerstva obrany, zverejnená vo štvrtok vo Washingtone. Výdavky Číny na obranu podľa Pentagonu vlani presiahli sumu 190 miliárd dolárov.

Čo tým Peking sleduje?

Za posledné tri roky Čína výrazne rozšírila dosah svojich bombardérov, naučila sa operovať v kriticky dôležitých námorných regiónoch a zrejme precvičuje údery proti územiam Spojených štátov a ich spojencov, uvádza správa.

Nie je podľa nej však jasné, aké ciele, okrem demonštrácie zdokonalenej vojenskej techniky, tým chce Peking sledovať.

Pentagon v januári označil súťaženie s Čínou, a tiež s Ruskom, za ústredný bod aktualizovanej národnej obrannej stratégie USA. V máji ministerstvo obrany stiahlo pozvanie Číny k spoločnému námornému cvičeniu.

Menej peňazí na armádu ako USA

V júni sa na druhej strane minister obrany James Mattis stal prvým šéfom Pentagonu od roku 2014, ktorý Čínu navštívil.

Napriek predpokladanému spomaleniu hospodárskeho rastu prekročí do roku 2028 čínsky vojenský rozpočet čiastku 240 miliárd dolárov, čo je zhruba tretina oproti rozpočtu Pentagonu na budúci finančný rok.

V Číne rýchlo postupuje program kozmického zbrojenia, hoci Peking sa oficiálne stavia proti militarizácii vesmíru, uvádza správa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.