Reuters
StoryEditor

Taliansko smúti. Na štátnom pohrebe si uctili obete janovskej tragédie

18.08.2018, 14:39
Autor:
ČTKČTK
Dvadsať rodín obetí sa štátneho pohrebu odmietlo zúčastniť.

V pavilóne Jeana Nouvela na janovskom výstavisku sa dnes odohral štátny pohreb 18 ľudí, ktorí boli medzi 41 obeťami utorkového pádu Morandiho mosta.

Smútočný obrad slúžil janovský arcibiskup Angelo Bagnasco, ceremónie sa zúčastnil aj taliansky prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

Zábery z pohrebu:

​Na pohreb dorazilo do 5-tisíc ľudí, okrem pozostalých aj predstavitelia samosprávy, zástupcovia záchranárov alebo hráči dvoch janovských futbalových klubov.

V popredí pavilónu bolo vystavených 18 rakiev pokrytých záplavou kvetov a vencov, trikolórou v národných farbách aj plyšovými hračkami a ďalšími osobnými vecami obetí.

Pocta pre záchranárov

Najmenšia rakva patrila najmladšej obeti, osemročnému chlapci Samuelovi. Ešte pred začiatkom pohrebu si vyslúžili obrovský aplauz z auditória príslušníci záchranných zložiek, ktorí na obrad dorazili.

Viditeľne dojatí hasiči a zdravotníci kondolovali niektorým príbuzným obetí, spoločne s poprednými talianskymi politikmi.

Potlesk si od smútočných hostí vyslúžil prezident Mattarello, ktorý dopoludnia navštívil miesto nešťastia a hovoril tam so záchranármi, ktorí doteraz prehľadávajú trosky.

Jazva v srdci Janova

Dnes v noci z nich vyslobodili automobil, v ktorom zahynula trojčlenná rodina. Vrelého prijatia sa dočkal aj minister vnútra a šéf euroskeptickej Ligy Matteo Salvini a predseda protestného Hnutia piatich hviezd (M5S) Luigi Di Maio. "Janov dostal tvrdú ranu ... Tá tragédia zasiahla mnoho ľudí, celú našu krajinu," povedal Mattarello vo svojej reči.

"Je zrejmé, že akékoľvek slová, aj keby bola mienené sebeúprimnejšie sú tvárou v tvár tejto tragédii nedostatočné," uviedol arcibiskup Bagnasco, podľa ktorého nešťastie vytvorí trvalú jazvu v srdci Janova. Arcibiskup zároveň odovzdal truchlícím odkaz od pápeža Františka, ktorý sa modlí za mŕtvych i zranených.

Kňaz aj imán

Rodiny dvoch albánskych obetí nešťastia prizvali na smútočný obrad moslimského duchovného. Imám na konci katolíckej omše požehnal dvom rakvám a auditórium mu tlieskalo, keď predniesol modlitbu za Taliansko.

Pri utorkovom zrútení diaľničného mosta v prístavnom meste Janov zomrelo 41 ľudí, dvaja ľudia sa ešte nezvestní.

​Zodpovednosť za pád mosta má určiť vyšetrovanie, tragédia však spôsobila v Taliansku obrovskú vlnu rozhorčenia, ktorá sa obrátila proti vládnym úradom aj prevádzkovateľovi diaľnice, firme Autostrade per l'Italia.

Protest proti vláde

Štátneho pohrebu sa zúčastnili rodiny 18 obetí, boli medzi nimi aj príbuzní niekoľkých cudzincov. Niektoré talianske médiá uvádzajú, že truhiel je na pohrebe 19.

Naopak dve desiatky rodín sa rozhodli pochovať svojich blízkych pri súkromných obradoch. Niektorí pozostalí sa štátneho obradu odmietli zúčastniť preto, že vinu za tragédiu podľa nich nesie práve štát.

Štátny smútok

Taliansko na dnešný deň vyhlásilo štátny smútok. Vlajky na štátnych úradoch vejú na pol žrde, večer zhasne osvetlenie niektorých známych pamiatok vrátane rímskeho Kolosea či fontány di Trevi.

Oba janovské futbalové tímy Sampdoria Janov a FC Janov odložili svoje víkendové zápasy, ďalšie tímy talianskej ligy budú pred zápasmi držať minútu ticha a oblečú smútočné pásky.

Stiahnutými vlajkami uctia obete aj v blízkom monackom kniežatstve, pretože kniežacia rodina Grimaldi má svoje korene práve v Janove.

01 - Modified: 2021-07-20 12:16:48 - Feat.: - Title: Pohreb Milana Lasicu bude bez štátnych pôct, uskutoční sa v najužšom rodinnom kruhu 02 - Modified: 2021-07-19 10:53:37 - Feat.: - Title: Slováci spustili petíciu za štátny pohreb pre Milana Lasicu 03 - Modified: 2020-08-03 17:42:46 - Feat.: - Title: Tri minúty ticha, 43 mien. V Janove otvorili nový most, pozrite sa, ako vyzerá 04 - Modified: 2019-09-14 06:26:59 - Feat.: - Title: Pre zrútený most v Janove dali do domáceho väzenia tri osoby 05 - Modified: 2019-06-28 09:17:02 - Feat.: - Title: VIDEO: Most v Janove sa zrútil druhýkrát. Po odstrelení vyrastie na mieste veľkolepé dielo
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. jún 2023 09:41