Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2022, 18:19

Borrell: Únia bude reagovať na ruskú agresiu voči Ukrajine

Šéf únijnej diplomacie chce počas návštevy Ukrajiny odovzdať Kyjevu posolstvo o silnej európskej podpore.

Borrell: Únia bude reagovať na ruskú agresiu voči Ukrajine
Zdroj: Reuters

Európska únia bude reagovať "rozhodne", ak sa Rusko dopustí ďalšej agresie voči Ukrajine.

V rozhovore pre poľskú agentúru PAP to uviedol vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell pred utorňajšou návštevou Ukrajiny.

"Ak chce Rusko skutočne diskutovať o bezpečnostnej architektúre Európy, EÚ nemôže byť pri takýchto rokovaniach neutrálnym divákom. Spoločnú zahraničnú, bezpečnostnú a obrannú politiku budujeme práve na tento účel," povedal Borrell.

Na otázku PAP súvisiacu s prípadnou ďalšou finančnou pomocou Kyjevu Borrell povedal, že Únia od roku 2014 poskytla Ukrajine "bezprecedentnú podporu" presahujúcu 17 miliárd eur.

"EÚ je najbližším partnerom Ukrajiny. Pevne podporujeme územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny a potrebu dodržiavať medzinárodné právo, pravidlá a zásady," zdôraznil Borrell.

Šéf únijnej diplomacie chce počas návštevy Ukrajiny odovzdať Kyjevu posolstvo o silnej európskej podpore. V spoločnosti ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu navštívi Borrell takzvanú kontaktnú líniu v Donbase na východe Ukrajiny, kde ukrajinské ozbrojené sily čelia separatistom podporovaným Ruskom.

Z Donbasu Borrell odcestuje do Kyjeva na ďalšie rokovania s ukrajinskými predstaviteľmi. Návštevu ukončí vo štvrtok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.