Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2018, 10:35

Ruský opozičný politik vyčítal Putinovi, že sa Čechom a Slovákom neospravedlnil za rok 1968

  • Leonid Gozman vyčítal prezidentovi Putinovi, že sa na 50. výročie vpádu sovietskych vojsk do vtedajšieho Československa neospravedlnil Čechom a Slovákom za potlačenie pražskej jari.
  • Gozman pripomenul, že dôsledkom okupácie bolo aj zosilnenie represií v Sovietskom zväze, vojna v Afganistane a nakoniec aj samotný rozpad ZSSR.
  • Putin pri návšteve Prahy v marci 2006 uznal morálnu zodpovednosť Ruska za vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968.
Ruský opozičný politik vyčítal Putinovi, že sa Čechom a Slovákom neospravedlnil za rok 1968
Zdroj: Reuters

Ruský mimoparlamentný opozičný politik Leonid Gozman vyčítal prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že sa na 50. výročie vpádu sovietskych vojsk do vtedajšieho Československa neospravedlnil Čechom a Slovákom za potlačenie pražskej jari.

O kritike hlavy štátu, hoci Gozman Putinovo meno nevyslovil, dnes informoval spravodajský server Newsru.com.

"Ruská federácia je právny nástupca ZSSR. Krajiny, ktorá pred 50 rokmi vtrhla do Československa, čím pochovala nielen pražskú jar, ale aj nádej na reformovanie komunistického systému," napísal Gozman na facebooku a pripomenul, že dôsledkom potlačenia pražskej jari bolo aj zosilnenie represií v Sovietskom zväze, vojna v Afganistane a nakoniec aj samotný rozpad ZSSR.

"Táto hanba zostane s nami navždy. Ako s Nemcami Hitlerova hanba a s Američanmi (hanba) Vietnamu. Ale je dôležitá nielen sama minulosť, ale aj vzťah k nej. Ako občan Ruska by som chcel, aby dnes ten, kto riadi krajinu, bez ohľadu na môj postoj k nemu, vystúpil v televízii. aby sa obrátil na Čechov a Slovákov a požiadal ich o odpustenie za to, čo bolo spáchané pred 50 rokmi (koniec koncov v roku 2006 tento akt internacionálnej pomoci odsúdil!), a obrátil sa na nás všetkých a uistil, že naša krajina nikdy nepodnikne také dobrodružstvo. Takéto hodnotenie minulosti by dovolilo pokojnejšie pozerať do budúcnosti," zdôraznil. "Ale on (Putin) nevystúpil! Nečudujte sa rozširovaniu NATO a tomu, že nám nezostali spojenci!" dodal.

Gozman bol na začiatku 90. rokov poradcom liberálneho reformátora Jegora Gajdara, ktorý v tom čase zastával vysoké funkcie v ruskej vláde. Teraz patrí k vedeniu mimoparlamentného Zväzu pravicových síl.

Putin pri návšteve Prahy v marci 2006 uznal morálnu zodpovednosť Ruska za vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968. "Musím vám povedať úplne otvorene, že samozrejme nenesieme žiadnu právnu zodpovednosť, ale mravná zodpovednosť tu je," odpovedal vtedy Putin na otázku ČTK.

Uviedol tiež, že jeho predchodca Boris Jeľcin nehovoril len za seba, ale v mene celého Ruska, keď v auguste 1993 pri návšteve Českej republiky a Slovenska hovoril, že sa Rusko za inváziu v roku 1968 nemôže ospravedlňovať, lebo nešlo o jeho čin.

"Tento vpád odsudzujeme ako agresiu, ako útok na zvrchovaný, samostatný štát, ako zasahovanie do jeho vnútorných záležitostí. Nové demokratické Rusko nenesie za túto akciu žiadnu zodpovednosť. Je za ňu zodpovedné bývalé vedenie ZSSR a KSSZ (sovietskej komunistickej strany)," zdôraznil Jeľcin v Prahe.

V HNtelevízii si pozrite rozhovor s historikom Ústavu pamäti národa Petrom Jašekom:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.