Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2018, 07:36

Americká vláda chce umožniť školám nakupovať zbrane z federálnych dotácií

Ministerka školstva Betsy DeVosová v minulosti niekoľkokrát možnosť vyzbrojovania učiteľov verejne podporila.

Americká vláda chce umožniť školám nakupovať zbrane z federálnych dotácií
Zdroj: Reuters

Vedenie amerického ministerstva školstva uvažuje o tom, že školám výslovne povolí nakupovať za štátne dotácie strelné zbrane.

Napísal to vo štvrtok denník The New York Times. Verejné školy v USA dostávajú zo štátnej pokladnice federálne granty na základe zákona z roku 2015.

Štátny program s možnosťou nakupovať z dotácií zbrane bezprostredne nepočíta, ale ani ju nevylučuje. Ministerstvo bolo podľa newyorského denníka niekoľkokrát oslovené, či je nákup zbraní za tieto prostriedky prípustný.

Ministerka školstva Betsy DeVosová, ktorá je zároveň predsedníčkou federálnej komisie pre bezpečnosť na školách, v minulosti niekoľkokrát možnosť vyzbrojovania učiteľov verejne podporila.

Ministerský zámer vyvolal okamžitú negatívnu reakciu demokratov, ktorí návrh na nákup zbraní pre školy označili za obludný.

Líderka demokratov v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosiová označila plán za "najohavnejšie a najnebezpečnejšie zneužitie exekutívnych právomocí v dejinách moderného amerického školstva".

DeVosová podľa nej vedie protištudentskú kampaň v záujme zbrojnej lobby a ignoruje preverené a účinné metódy, ako zaistiť bezpečnosť na školách.

Americké školy prechádzajú ťažkým obdobím, ktoré poznačilo niekoľko krvavých incidentov s tragickými následkami. Bezpečnostná komisia, ktorej DeVosová predsedá, bola napríklad zriadená bezprostredne po streľbe na škole vo floridskom Parklande, ktorá pripravila o život 17 ľudí.

Celoštátne hnutie za zvýšenie bezpečnosti na školách naráža na argumenty vplyvnej Národnej asociácie držiteľov zbraní (NRA), ktorá naopak za záruku bezpečnosti považuje ozbrojený dohľad v školských zariadeniach. Právo na držanie zbraní zaručuje Američanom ústava.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.