Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2018, 22:37

Porošenko navrhuje členom EÚ patronát nad vojnou zničenými obcami

Ukrajinský prezident však vo svojom prejave zdôraznil, že Donbas "v prvom rade potrebuje najmä mier".

Porošenko navrhuje členom EÚ patronát nad vojnou zničenými obcami
Zdroj: Reuters

Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhuje, aby ukrajinskí diplomati v krajinách svojho pôsobenia lobovali za poskytnutie financií na obnovu vojnou zničeného Donbasu.

Informovala o tom agentúra Ukrinform, podľa ktorej Porošenko tento návrh vyslovil v prejave na otvorení plynovodu v Avdijivke. Neskôr sa k tejto téze vrátil aj v príhovore na konferencii veľvyslancov a členov ukrajinských diplomatických zastupiteľstiev v zahraničí, ktorá sa konala v Kyjeve.

Porošenko okrem toho zopakoval svoj návrh, aby každá z členských krajín EÚ prevzala patronát a zodpovednosť za rekonštrukciu konkrétneho mesta či obce v Doneckej alebo Luhanskej oblasti.

Ukrajinský prezident však vo svojom prejave zdôraznil, že Donbas "v prvom rade potrebuje najmä mier".

Pokiaľ ide o konkrétnu zodpovednosť krajín za obnovu tej-ktorej obce, Porošenko ako príklad uviedol, že "Nemecko by si mohlo zobrať na starosť Kramatorsk, Grécko zasa prístavné mesto Mariupol, Británia Volnovachu a podobne".

Dodal, že takýto patronát bude "dobrým symbolom, lebo ak ľudia budú investovať do obnovy normálneho života v Donbase, budú chápať rozsah problémov, ktoré sa nás dnes týkajú". Vyjadril presvedčenie, že takúto prácu "treba urýchlene aktivizovať".

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu uviedlo, že v rámci druhého dňa konferencie členov ukrajinského diplomatického zboru sa vedenie ministerstva zahraničných vecí a veľvyslanci vydali do dejiska operácie - do Donbasu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.