Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2018, 08:21

Premiérka odmietla povedať, či sa Briti budú mať po brexite lepšie

Mayová tvrdí, že jej vláda robí to, čo ľudia chceli.

Premiérka odmietla povedať, či sa Briti budú mať po brexite lepšie
Zdroj: Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová odmietla v utorok odpovedať na otázku, či sa v Británii po jej odchode z Európskej únie bude žiť lepšie, informovala na svojej webovej stránke spravodajská televízia Sky News.

Na otázku televízie, či by aj v súčasnosti hlasovala za brexit, Mayová, ktorá v utorok pricestovala na návštevu Juhoafrickej republiky (JAR) odpovedala: "Našou úlohou nie je uskutočniť druhé referendum o brexite. Našou úlohou je uskutočniť brexit. Takže to, za čo by v súčasnosti niekto hlasoval, je bezpredmetné. Teraz ide o nasledovné: robíme to, čo ľudia chceli? Odpoveď znie, že robíme - táto vláda to uskutočňuje."

Mayová, ktorá pôvodne bojovala za zotrvanie Británie v EÚ, odmietla komentovať aj kritiku bývalého britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, podľa ktorej jej plán brexitu môže poškodiť britskú ekonomiku. Podľa Mayovej jej návrh dohody na usporiadanie vzťahov medzi Bruselom a Britániou prinesie úžitok obom stranám.

Mayová tiež odmietla špekulovať o otázke usporiadania referenda o konečnej dohode o brexite, ktorú jej vláda uzavrie s EÚ. Poslanec britského parlamentu za Liberálnodemokratickú stranu Tom Brake, ktorý je zástancom takéhoto referenda, pre Sky News povedal, že Británia nemôže Mayovej dovoliť, aby sa tejto nesmierne dôležitej otázke vyhla.

"Prečo (Mayová) presadzuje politiku, o ktorej vie, že v jej dôsledku bude naša krajina chudobnejšia a slabšia?" opýtal sa Brake, pričom dodal, že za niečo také nikto vrátane Mayovej v referende v júni 2016 nehlasoval.

Mayová je v súčasnosti na návšteve troch afrických krajín. Z JAR sa v stredu presunie do Nigérie a následne do Kene.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.