Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2018, 21:31

Most v Janove sa začne do mesiaca búrať

Východná časť mosta by mala byť zničená rýchlejšie, pomocou výbušnín.

Morandiho diaľničný most, ktorého časť sa pred dvoma týždňami zrútila v talianskom Janove a v ktorého troskách zomrelo 43 ľudí, by sa mal začať búrať počas zhruba 30 dní.

Oznámil to dnes guvernér regiónu Ligúria Giovanni Toti. Predbežný demolačný plán aj s návrhmi nového mosta mu dnes predložila firma Autostrade per l'Italia, ktorá objekt prevádzkovala. Kto nový most postaví, ale zatiaľ nie je jasné.

​Toti dnes tiež oznámil, že východná časť mosta by mala byť zničená rýchlejšie, pomocou výbušnín. Západná časť bude rozobratá mechanickými prostriedkami kus po kuse, čo zaberie asi 20 dní.

Morandiho most v Janove bol frekventovanou trasou miestnych i cudzincov a spájal talianske vnútrozemie s talianskou i francúzskou riviérou. Jeho časť sa za zlého počasia zrútila 14. augusta a z výšky asi 45 metrov pritom spadla na tri desiatky áut.

Zodpovednosť za pád mosta je predmetom vyšetrovania. Talianska vláda však obviňuje prevádzkovateľa komunikácie, spoločnosť Autostrade per l'Italia, že nedostatočne investovala do údržby.

Ministerstvo dopravy navrhlo, nech firma nový most zaplatí, ale jeho stavbu nechá na vláde. Kabinet zvažuje, že stavbu zadá štátom kontrolovanej spoločnosti Fincatieri.

Výkonná rada spoločnosti Autostrade per l'Italia už vyčlenila 500 miliónov eur určených na stavbu, odškodnenie pozostalých a ľudí, ktorí kvôli zrúteniu konštrukcie prišli o strechu nad hlavou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.