Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2018, 07:28

OSN varuje pred novým konfliktom medzi Izraelom a Libanonom

Bezpečnostná rada zároveň predĺžila mandát mierovým silám v regióne.

OSN varuje pred novým konfliktom medzi Izraelom a Libanonom
Zdroj: TASR/AP

Bezpečnostná rada (BR) OSN vo štvrtok upozornila na hrozbu vypuknutia nového konfliktu medzi Libanonom a Izraelom.  

Varovanie odznelo v súvislosti so schválením rezolúcie predlžujúcej mandát mierových síl OSN operujúcich v južnom Libanone (UNIFIL) do 31. augusta 2019. Návrh predložený Francúzskom bol schválený jednohlasne, informovala agentúra AP.  

Členovia BR varovali, že narušovanie prímeria by mohlo viesť k "novému konfliktu, ktorý si žiadna zo strán... nemôže dovoliť" a ktorý by mohol destabilizovať celý región. Vyzvali preto všetkých zainteresovaných na maximálnu zdržanlivosť v činoch i vo vyhláseniach. 

Schválená rezolúcia tiež apeluje na všetky členské krajiny OSN, aby nedodávali zbrane do Libanonu bez povolenia tamojšej vlády a mierovej misie UNIFIL.

Podľa agentúry AP sa táto zmienka týka dodávok zbraní militantnému libanonskému hnutiu Hizballáh. Spojené štáty v tejto súvislosti upozornili, že Hizballáh rozširuje svoj zbrojný arzenál za pomoci Iránu.

Rezolúcia tiež vyjadruje podporu "účinnému a trvalému" rozmiestneniu riadnych libanonských ozbrojených síl na juhu krajiny i v jej teritoriálnych vodách. 

V rámci misie UNIFIL pôsobí v južnom Libanone viac ako 10-tisíc príslušníkov mierových síl OSN. Misia existuje od roku 1978, avšak jej mandát bol rozšírený po skončení vojny medzi Izraelom a Hizballáhom z roku 2006.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.