Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.09.2018, 00:00

Koniec ruskej nadvlády? Boje v Donbase spôsobili rozkol v pravoslávnej cirkvi, hrozí odštiepenie Ukrajiny

  • Ukrajina chce získať právo byť samostatnou cirkvou.
  • Moskovský patriarcha Kirill je pripravený konať a nehodlá pripustiť možnosť oddelenia ukrajinskej cirkvi.
  • Rozhodnutie o založení samostatnej ukrajinskej cirkvi by mal vyniesť patriarcha Bartolomej.
Koniec ruskej nadvlády? Boje v Donbase spôsobili rozkol v pravoslávnej cirkvi, hrozí odštiepenie Ukrajiny
Zdroj: Reuters

Biskupi pravoslávnej cirkvi v Moskve a Kyjeve napäto čakajú na zásadné rozhodnutie, či Ukrajina získa právo byť samostatnou cirkvou.

Skončila by sa tak stovky rokov trvajúca vláda ruského patriarchu nad ukrajinskými biskupmi. Z Moskvy sa tak v piatok vydá patriarcha do Istanbulu, aby loboval proti takémuto rozhodnutiu.

Vojna odvrátila Ukrajincov od moskovskej cirkvi

Rozhodnutie o založení samostatnej ukrajinskej cirkvi by mal vyniesť v najbližších mesiacoch patriarcha Bartolomej, ktorý sídli v Istanbule a je považovaný za "prvého medzi rovnými" Pravoslávnej cirkvi.

Nariadenie, o ktorom rozhodne pravoslávna synoda, vznikne na pozadí štyri roky trvajúceho konfliktu medzi Kyjevom a Ruskom podporovanými rebelmi na východe Ukrajiny. Práve tento stret odvrátil mnoho Ukrajincov od moskovskej cirkvi.

Moskovský patriarcha Kirill je pripravený konať a nehodlá pripustiť možnosť oddelenia ukrajinskej cirkvi. Podľa neho by oddelenie od Moskvy znamenalo "celopravoslávnu katastrofu." Práve preto sa v piatok odoberie do Turecka za patriarchom Bartolomejom, aby oddeleniu zabránil.

Rozkol na Ukrajine

Pravoslávna cirkev na Ukrajine je v súčasnosti v rozkole. Časť duchovných predstaviteľov prisahala lojalitu Moskve, zatiaľ čo druhá časť sa rozhodla byť pod krídlami zatiaľ oficiálne neuznávaného patriarchu Filareta, ktorý sídli v Kyjeve.

Konštantínopolský arcibiskup Bartolomej je považovaný za jedného z najvplyvnejších patriarchov, pretože jeho Cirkev je najstaršia pravoslávna inštitúcia. V súčasnosti však má najsilnejšiu pozíciu Rusko, pretože jeho Cirkev má najviac veriacich.

Zatiaľ nie je jasné, čo by rozdelenie cirkvi na ukrajinskú a ruskú reálne prinieslo v praxi. Ruský expert Andrej Desnický uviedol pre agentúru AFP, že "úprimne nikto nevie", koľkých cirkví by sa následne musela Moskva vzdať.

Podľa expertov je však jasné, že by prípadné rozhodnutie o uznaní ukrajinskej cirkvi úplne zmenilo pozíciu moskovskej cirkvi v rámci pravoslávneho sveta.

Podľa ukrajinských politikov i cirkevných predstaviteľov, ktorí spoločne lobovali u patriarchu Bartolomeja za samostatnú ukrajinskú cirkev, je už konštantínopolský patriarcha rozhodnutý, len svoje rozhodnutie zatiaľ neohlásil. Dúfajú, že patriarcha Kirill nenalomí už presvedčeného Bartolomeja.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.