Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.09.2018, 22:03

Nepokoje v nemeckom Chemnitzi: Situácia sa vyhrotila, pochod bol ukončený

Podľa polície vypršal čas, ktorý mali usporiadatelia na demonštráciu vyhradený.

Nepokoje v nemeckom Chemnitzi: Situácia sa vyhrotila, pochod bol ukončený
Zdroj: Reuters

Situácia vo východonemeckom Chemnitzi sa dnes večer vyhrotila, keď sa účastníci protiimigračnej demonštrácie stretli s políciou.

Organizátori pochod ukončili predtým, než došiel do cieľa. Podľa polície vypršal čas, ktorý mali usporiadatelia na demonštráciu vyhradený. Situácia na mieste je neprehľadná.

Pochodu organizovaného protiimigračným hnutím Pegida a protestnou stranou Alternatíva pre Nemecko (AFD) sa zúčastnilo približne 6000 osôb.

Okolo 2500 ľudí sa zase zišlo na akciu proti neonacizmu. Na dianie v meste dohliadajú stovky policajtov. Manifestácia súvisela s vraždou tridsaťpäťročného Nemca s kubánskymi koreňmi, z ktorej sú podozriví dvaja mladí muži z Iraku a Sýrie.

Začiatok pochodu bol o niekoľko desiatok minút oneskorený a nakoniec bol zastavený pred pamätníkom Karola Marxa. Polícia vyzvala demonštrantov, aby išli domov, a zabránila im policajnými dodávkami v ďalšom pochode. Časť demonštrantov policajný blok prelomila a pokračovala.

Došlo aj k drobným stretom demonštrantov s novinármi. Demonštranti ich obviňovali z klamstva a kričali heslá ako "My sme národ".

Dnešnú sériu demonštrácií v Chemnitzi zahájil dopoludňajší mierový pochod, ktorého sa zúčastnilo pár desiatok ľudí. Akcia pokračovala na popoludňajšom stretnutí asi 1500 ľudí na manifestácii pravicového hnutia Pre Chemnitz a zhruba 2500 osôb na proteste proti krajnej pravici.

Priaznivci hnutia Pre Chemnitz, ktorých pondelková demonštrácie skončila výtržnosťami a útokmi na prisťahovalcov, sa okolo 16:00 zišli u najznámejšieho monumentu čtvrťmilionového mesta - pamätníka Karla Marxa. Mnohí z nich so sebou mali nemecké vlajky a opakovane skandovali heslá ako "My sme národ" alebo "Merkelová musí preč".

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.