Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 08:29

"Som šokovaný, som absolútne ohromený." V Botswane zabili v krátkej dobe takmer stovku slonov

Botswane patrí s odhadovaným počtom 130-tisíc slonov svetové prvenstvo vo výskyte.

"Som šokovaný, som absolútne ohromený." V Botswane zabili v krátkej dobe takmer stovku slonov
Zdroj: Reuters

Takmer deväť desiatok slonov zabitých v posledných niekoľkých mesiacoch pytliakmi našli ochrancovia zvierat v Botswane. Podľa odborníkov ide o možno najhorší prípad masového zabíjania slonov v Afrike. Informoval o tom web stanice BBC.

Zvieratá zbavené klov objavila organizácia Slony bez hraníc (EWB) pri leteckom prieskume oblasti susediacej so sloňou rezerváciou v juhoafrickej Botswane. Značná časť z 87 nájdených chobotnatcov bola podla EWB zabitá počas posledných niekoľkých týždňov.

"Som šokovaný, som absolútne ohromený. Toto meradlo pytliactva slonov je zďaleka najväčšie, aké som doteraz v Afrike videl alebo o ňom čítal," povedal BBC Mike Chase zo spomínanej organizácie. Množstvo slonov zabitých pytliakmi počas krátkej doby podľa neho viac ako dvojnásobne prekračuje doteraz registrované prípady.

Botswane patrí s odhadovaným počtom 130-tisíc slonov svetové prvenstvo vo výskyte týchto zvierat. Miestne úrady boli dlhé roky známe svojím nekompromisným prístupom k pytliakom zabíjajúcim slony kvôli vysokej cene Slonoviny na čiernom trhu.

Doteraz EWB registrovala ojedinelé prípady zabíjania slonov v tejto krajine, ku ktorým dochádzalo skôr v hraničných oblastiach, kam prenikali pytliaci zo zahraničia. Súčasný masaker sa však odohral vo vnútrozemí v blízkosti turistami vyhľadávanej rezervácia v delte rieky Okavango.

Podľa Chasea je jednou z možných príčin fakt, že úrady rozhodli o odzbrojení špeciálnej vládnej jednotky určenej na potieranie pytliakov. Tento krok nariadil nový prezident Mokgweetsi Masisi mesiac po svojom aprílovom uvedení do úradu, bez toho, aby ho verejne zdôvodnil.

Podľa kritikov by prezident mal chybu napraviť a prestať novo vzniknutý problém ignorovať. "Botswana bola vždy popredná krajina v ochrane zvierat a k tomu je potrebná politická vôľa," dodal Chase.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.