Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2018, 08:26

Pár v Anglicku sa otrávil novičokom. Závery Britov potvrdila nezávislá organizácia

Pár sa v anglickom Amesbury otrávil koncom júna.

Pár v Anglicku sa otrávil novičokom. Závery Britov potvrdila nezávislá organizácia
Zdroj: Reuters

Laboratórne testy medzinárodnej Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) podľa agentúry Reuters potvrdili závery britských vyšetrovateľov, že pár z anglického Amesbury bol koncom júna otrávený nervovo paralytickou látkou typu novičok.

Toxickej látke boli vystavení štyridsaťpäťročný Charlie Rowley a o rok mladšia Dawn Sturgessová, ktorá neskôr zomrela.

Londýn krátko po otrave dvojice oznámil, že pár bol zasiahnutý nervovo paralytickou látkou typu novičok, ktorou bol už v marci otrávený bývalý dvojitý ruský a britský tajný agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra v neďalekom Salisbury. Britská vláda potom požiadala OPCW sídliacu v holandskom Haagu o nezávislú identifikáciu jedu.

OPCW v utorok podľa agentúry AP potvrdila zistenia Británie, aj keď chemikáliu priamo nemenovala. Uviedla tiež, že je to "rovnaká toxická látka, ktorá bola nájdená v biologických vzorkách a vo vzorkách z okolitého prostredia vzťahujúcich sa k otrave Sergeja Skripaľa".

V prípade páru v Amesbury bola zdrojom látky podľa britských úradov malá fľaštička, podľa brata jednej z obetí od parfumu.

V prípade otravy Skripaľa a jeho dcéry Londýn vinu pripísal Moskve, ktorá však akýkoľvek podiel na otrave poprela. Kauza vyvolala diplomatickú krízu medzi Kremľom a Britániou i ďalšími krajinami, sprevádzanú recipročným vyhosťovaním diplomatov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.