Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2018, 14:30 Aktualizované dňa 05.09.2018 o 14:54

Mayová: Mali sme pravdu, novičokom útočili agenti ruskej vojenskej rozviedky

Podľa britskej premiérky musel byť plán útoku v juhoanglickom Salisbury schválený vysokopostavenými predstaviteľmi Ruska.

Mayová: Mali sme pravdu, novičokom útočili agenti ruskej vojenskej rozviedky
Zdroj: Reuters

Britská vláda mala pravdu, keď v marci pripísala zodpovednosť za útok nervovým jedom novičok Rusku. Dvaja podozriví známi ako Alexander Petrov a Ruslan Boširov sú agentmi vojenskej rozviedky GRU. V parlamente to dnes povedala britská premiérka Theresa Mayová.

O situácii v Rusku sme sa v marci 2018 rozprávali s analytikom Alexandrom Dulebom:

​Podľa premiérky plán marcového útoku v juhoanglickom Salisbury musel byť schválený nielen vnútri GRU, ale tiež vysokopostavenými predstaviteľmi štátu.

​Mayová povedala, že pôsobenie GRU je "hrozbou pre všetkých naše spojencov a našich občanov". Podľa nej je potrebné posilniť spoločnú ostražitosť voči GRU.

Bývalý ruský agent Sergej Skripaľ bol otrávený novičokom spoločne so svojou dcérou Júliou 4. marca. Podiel na útoku spáchanom látkou vyvinutou v sovietskych laboratóriách Rusko od začiatku vehementne odmieta.

Podľa Mayovej však Rusko len "zahmlievalo a klamalo". Iba Rusko má vraj prostriedky a operačné skúsenosti na vykonanie podobného útoku.

"Prijmeme všetky možné opatrenia na ich zadržanie (páchateľov), vydanie a na to, aby boli postavení pred spravodlivosť," povedala Mayová. Bežná žiadosť o vydanie by však podľa nej bola bezvýsledná, čo dnes uviedla tiež prokuratúra. Británia sa bude usilovať o nové sankcie Európskej únie voči Rusku, dodala premiérka.

Podporu jej stanovisku vzápätí vyjadril veľvyslanec Spojených štátov v Británii Woody Johnson. "Spojené štáty a Spojené kráľovstvo držia pevne spolu, keď žiadajú od Ruska prijatie zodpovednosti za jeho akt agresie na britskom území," napísal na twitteri.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.