Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2018, 21:15

Británia varuje Rusko: Pokiaľ bude ohrozená naša bezpečnosť, odpovieme zásadne

Bezpečnostná rada OSN zasadla ku kauze otravy ruského špióna Skripaľa novičkom.

Británia varuje Rusko: Pokiaľ bude ohrozená naša bezpečnosť, odpovieme zásadne
Zdroj: TASR/AP

Veľvyslankyňa Británie pri Organizácii Spojených národov (OSN) obvinila vo štvrtok Rusko z nedodržania dohody o zákaze používania chemických zbraní tým, že bezohľadne nasadilo bojovú nervovoparalytickú látku novičok a pokúsilo sa o vraždu bývalého špióna Sergeja Skripaľa.

Zahrávalo sa tak podľa nej so životmi ľudí v juhoanglickom meste Salisbury, v ktorom Skripaľ žil, informovala tlačová agentúra AP.

​Karen Pierceová počas štvrtkového zasadnutia Bezpečnostnej rady (BR) OSN povedala, že medzinárodné spoločenstvo by malo podniknúť kroky, aby ochránilo ľudí pred použitím chemických zbraní a "hrozbou nepriateľských zahraničných zásahov".

"Počas druhej svetovej vojny sme bojovali po boku ruských vojakov. Pokiaľ však bude ohrozená naša bezpečnosť, ohrozené životy našich občanov... odpovieme zásadne," upozornila a dodala, že Británia stojí so svojimi partnermi bok po boku, obháji zákaz používania chemických zbraní a svojich občanov ochráni.

Británia ďalší postup v tejto kauze prerokuje so svojimi spojencami, povedala veľvyslankyňa neskôr novinárom. Británia podľa jej slov vyzvala na posilnenie Dohovoru o boji proti chemickým zbraniam i agentúry pre dohľad nad jeho dodržiavaním.

Ruská federácia "nikdy nevyvíjala, neprodukovala ani nehromadila" novičok, povedal na štvrtkovom zasadnutí partnerom v BR OSN veľvyslanec Ruska pri OSN Vasilij Nebenzia.

"Ruská federácia kategoricky odmieta všetky neopodstatnené obvinenia týkajúce sa jej účasti na otravách toxickými chemickými látkami v Salisbury," zdôraznil ruský diplomat a dodal, že Londýn v súvislosti s týmto prípadom odmietol s Moskvou spolupracovať.

Británia podľa jeho slov tým, že obvinila Rusko z účasti na otrave bývalého špióna Skripaľa, vytvorila "nepodloženú a lživú zmes faktov". Londýn sa uverejním fotografií podozrivých a ďalších podrobností snaží o vytvorenie "senzácie", dodal Nebenzia na rokovaní BR OSN venovanom obvineniam Británie vzneseným v prípade otravy Skripaľa novičkom voči Rusku.

O situácii v Rusku sme sa v marci 2018 rozprávali s analytikom Alexandrom Dulebom: 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.