Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2018, 07:49

Američania obvinili severokórejského programátora z kybernetických útokov

Pak je obvinený z účasti na kybernetickom útoku na spoločnosť Sony Pictures Entertainment v roku 2014, z podvodného prevodu 81 miliónov dolárov z bangladéšskej centrálnej banky v roku 2016 a z rozsiahleho kybernetického útoku s použitím vydieračského vírusu WannaCry o rok neskôr.

Američania obvinili severokórejského programátora z kybernetických útokov
Zdroj: Reuters

USA obvinili vo štvrtok Severokórejčana z kybernetických útokov na Sony Pictures a iné spoločnosti od roku 2014. Informovala o tom agentúra Jonhap.

Americké ministerstvo spravodlivosti vznieslo obvinenia voči počítačovému programátorovi Pak Čin-hjokovi a sankcie na neho uvalilo aj ministerstvo financií.

Pak je obvinený z účasti na kybernetickom útoku na spoločnosť Sony Pictures Entertainment v roku 2014, z podvodného prevodu 81 miliónov dolárov z bangladéšskej centrálnej banky v roku 2016 a z rozsiahleho kybernetického útoku s použitím vydieračského vírusu WannaCry o rok neskôr. Podľa agentúry AP sa zrejme nachádza v Severnej Kórei.

Ministerstvo financií vo vyhlásení uviedlo, že 34-ročný programátor pracoval v mene severokórejskej vlády alebo vládnucej Kórejskej strany práce ako zamestnanec agentúry Chosun Expo Joint Venture.

Ministerstvo konštatovalo, že všetok majetok tejto agentúry aj Paka v USA alebo vo vlastníctve amerických občanov musí byť zablokovaný. Američania s nimi tiež nemôžu obchodovať.

Sankcie prichádzajú v čase, keď sa USA snažia presvedčiť Severnú Kóreu, aby sa vzdala jadrových zbraní. Spojené štáty prijali v minulých rokoch opatrenia aj proti hackerom z Ruska a Číny, pripomína agentúra DPA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.