Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2018, 17:30

Signál Rusku. USA vyšlú na základňu pri českých hraniciach vojakov s raketometmi

V Nemecku sa už teraz nachádza takmer tridsaťpäť tisíc príslušníkov amerických ozbrojených síl.

Signál Rusku. USA vyšlú na základňu pri českých hraniciach vojakov s raketometmi
Zdroj: Reuters

Americká armáda presunie do Nemecka do roku 2020 ďalších pätnásť stoviek vojakov. Tisíc z nich dorazí spolu s raketometmi na základňu Grafenwöhr v blízkosti českých hraníc, informoval denník Die Zeit. Podľa televízie n-tv je to jasný signál Rusku.

Na vojenskú základňu pri bavorskom Grafenwöhre dorazia dva prápory s raketometmi, uviedol Die Zeit. Základňa leží necelých päťdesiat kilometrov od českých hraníc.

Vo vzdialenejšom Ansbachu má byť rozmiestnený prápor pre leteckú obranu. Každý prápor má približne päťsto vojakov.

Príchod Američanov môže vyvolať nové napätie medzi Západom a Ruskom, poznamenala agentúra Reuters.

Navýšenie počtu vojakov oznámil veľvyslanec Spojených štátov amerických v Nemecku Richard Grenelle. Nové jednotky podľa neho prispejú k posilneniu NATO a európskej bezpečnosti.

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen avizovaný krok privítala. "Rozhodnutie Spojených štátov posilniť svoju vojenskú prítomnosť v Nemecku je vítaným znamením vitality transatlantických vzťahov," uviedla. USA sa tým podľa nej hlásia k "spoločnej bezpečnosti".

V Nemecku sa už teraz nachádza takmer tridsaťpäť tisíc príslušníkov amerických ozbrojených síl. Žiadna iná krajina toľko vojakov USA nehostí.

Agentúra DPA pripomenula, že výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa z poslednej doby vyvolali pochybnosti o budúcej úlohe Spojených štátov v NATO aj v európskej bezpečnosti.

Práve Nemecko kritizuje šéf Bieleho domu kvôli podľa neho nedostatočným výdavkom na obranu najostrejšie. Americké ministerstvo obrany však pred časom odmietlo špekulácie, že sa Washington chystá z Nemecka svojich vojakov stiahnuť.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.