Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2018, 08:33

Google pred voľbami v Rusku stiahol z YouTube videá opozičného lídra Navaľného

V Rusku sa dnes konajú regionálne voľby, rozhodovať sa bude okrem iného aj o starostovi Moskvy.

Google pred voľbami v Rusku stiahol z YouTube videá opozičného lídra Navaľného
Zdroj: Reuters

Spoločnosť Google odstránila zo svojej platformy YouTube reklamné oznámenie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Ten vo videách vyzýval Rusov, aby dnes, teda v deň volieb mnohých starostov alebo gubernátorov, išli demonštrovať proti vláde.

O stiahnutí reklám v sobotu informoval Navaľného poradcu Leonid Volkov.

Google k opatreniam pristúpil po sťažnosti úradov, že videá opozičného lídra porušujú zákonom daný zákaz politickej reklamy tesne pred voľbami.

"Zaoberáme sa všetkými opodstatnenými sťažnosťami štátnych orgánov. Tiež od inzerentov požadujeme, aby konali v súlade s miestnymi zákonmi a našimi pravidlami ohľadom reklamy," uviedla pre agentúru Reuters ruská pobočka firmy Google.

Volkov označil žiadosť ruskej Ústrednej volebnej komisie o stiahnutí videí za nelegálnu. Dnešný hlasovací deň strávi Navaľnyj vo väzení, pretože bol na konci augusta odsúdený na 30 dní odňatia slobody za nepovolenú demonštráciu.

Jeho stúpenci však plánujú usporiadať protesty na rôznych miestach Ruska, napísala agentúra Reuters.

Navaľnyj v roku 2013 kandidoval na starostu Moskvy a prehral s bývalým šéfom kabinetu prezidenta Vladimira Putina Sergejom Sobjanin. Očakáva sa, že muž považovaný za jedného z najvernejších Putinových spolupracovníkov dnes svoj post s prehľadom obháji.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.