Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2018, 14:12

Severná Kórea mení stratégiu. Kim neprovokoval, na vojenskej prehliadke neukázal medzikontinentálne rakety

Neobvykle veľký priestor na vojenskej prehliadke bol venovaný rozvoju ekonomiky.

Severná Kórea mení stratégiu. Kim neprovokoval, na vojenskej prehliadke neukázal medzikontinentálne rakety
Zdroj: TASR/AP

Veľkolepú vojenskú prehliadku usporiadala Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v nedeľu v metropole Pchjongjang na počesť 70. výročia svojho vzniku.

Nepredviedla na nej však svoj najpokročilejší arzenál - medzikontinentálne balistické rakety (ICBM) - a zhruba polovicu samotnej ceremónie zasvätila snahám civilistov o rozvoj domáceho hospodárstva, informovala agentúra AP.

Na prehliadke sa zúčastnil severokórejský vodca Kim Čong-un, neprehovoril však k zhromaždeným, medzi ktorými bol i predseda čínskeho parlamentu, ako aj delegácie z ďalších krajín.

Predseda severokórejského parlamentu Kim Čong-nam udal celej ceremónii relatívne mierny tón, keď vo svojej otváracej reči zdôraznil ekonomické ciele KĽDR a nie jej jadrovú silu. Dôraz na ekonomiku podľa AP len podčiarkuje novú stratégiu severokórejského vodcu, ktorý chce z hospodárskeho rozvoja krajiny spraviť prioritu.

Viacerí analytici už vopred odhadovali, že Kim Čong-un sa po júnovom summite s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, na ktorom prisľúbil denuklearizáciu Kórejského polostrova, bude snažiť, aby prehliadka vyznela miernejšie.

Ak by totiž KĽDR predviedla rakety ICBM, ktoré by údajne mohli niesť jadrové hlavice a zasiahnuť až územie USA, mohlo by to byť vnímané ako provokácia, analyzuje spravodajská stanica BBC.

Po kratšej vojenskej prehliadke, na ktorej sa objavili tanky, množstvo pochodujúcich oddielov, no menší počet rakiet než zvyčajne, sa pozornosť zvyšku ceremónie presunula na skupiny civilistov, ako zhromaždené zdravotné sestry či robotníkov.

Hoci KĽDR usporadúva obdobné vojenské prehliadky takmer každý rok, tá nedeľňajšia sa konala v obzvlášť citlivom období, priblížila ďalej agentúra AP, podľa ktorej snaha o zmiernenie napätia medzi USA a Severnou Kóreou od júnového summitu v Singapure akosi stagnuje.

Obe strany totiž trvajú na inom východiskovom bode; a kým USA požaduje najskôr denuklearizáciu Kórejského polostrova, Pchjongjang chce najprv uistenie o svojej bezpečnosti a tiež mierovú dohodu, ktorá by oficiálne ukončila kórejskú vojnu z rokov 1950-1953.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.