Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2018, 15:55

"Vučič neprejde." Kosovskí Albánci zablokovali cestu prezidentovi Srbska

Srbský premiér Vučič v sobotu začal dvojdňovú návštevu severnej oblasti Kosova.

"Vučič neprejde." Kosovskí Albánci zablokovali cestu prezidentovi Srbska
Zdroj: Reuters

Viac ako dvesto kosovských vojnových veteránov zablokovalo nákladnými autami cestu do srbskej osady Banje v Kosove, aby tam zabránili prísť srbskému prezidentovi Aleksandrovi Vučičovi. Kosovská vláda potom z "bezpečnostných dôvodov" odvolala pôvodný súhlas s jeho návštevou. Vučič sa napriek tomu ráno vydal na cestu a povedal, že sa pokúsi doraziť do osady obchádzkou.

"Vučič sa musí ospravedlniť za spáchané zločiny a masakre po celom Kosove," hlásal jeden z transparentov na zablokovanej ceste do Banje. "Vučič neprejde," uisťoval ďalší.

Vučič v sobotu začal dvojdňovú návštevu severnej oblasti Kosova, kde žije silná srbská menšina. V nedeľu chce na zhromaždení v Kosovskej Mitrovici predniesť dôležitý prejav.

Nie je jasné, či pritom zverejní svoj dlho avizovaný plán riešenia kosovského problému, ako pôvodne zamýšľal.

Víkendová cesta srbskej hlavy štátu do Kosova a jej program sa v piatok nečakane ocitli v ohrození po krachu jeho schôdzky s kosovským prezidentom Hashimom Thaçim v Bruseli.

Vučič sa s Thaçim odmietol priamo stretnúť kvôli údajnému neserióznemu prístupu a vyhrážaniu sa zo strany Prištiny.

Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska pred desiatimi rokmi. Belehrad ju však nikdy neuznal a snaží si zachovať vplyv najmä na severe krajiny, kde žije srbská menšina. Kosovo ako nezávislý štát uznalo viac ako sto krajín.

Normalizácia vzťahov medzi Kosovom a Srbskom je dôležitým predpokladom pre členstvo oboch štátov v Európskej únii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.