Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2018, 20:21 Aktualizované dňa 10.09.2018 o 22:34

K pobrežiu USA smerujú silné hurikány. Pripravte sa na najhoršie, varujú úrady

Počas tohto týždňa by živel mohol mať katastrofálne následky a napáchať veľké škody v širokom páse na východe USA

K pobrežiu USA smerujú silné hurikány. Pripravte sa na najhoršie, varujú úrady
Zdroj: Reuters

K východnému pobrežiu Spojených štátov sa blíži hurikán Florence, ktorý dnes zosilnel na štvrtý z piatich stupňov na Saffirovo-Simpsonovej stupnici.

Počas tohto týždňa by živel mohol mať katastrofálne následky a napáchať veľké škody v širokom páse na východe USA.

Guvernér Južnej Karolíny, Henry McMaster, už nariadil povinnú evakuáciu pobrežných oblastí, ktorá sa má týkať asi milióna ľudí, uviedla agentúra AP.

Američanov dnes však znepokojil aj ďalší hurikán, ktorý bol pomenovaný Isaac a ktorý podľa meteorológov naberá silu v centrálnej časti Atlantiku a mieri západným smerom.

Prvé prejavy hurikánu Florence už zasiahli Bermudy a niektoré časti atlantického pobrežia USA. Na kontinent by mal hurikán sprevádzaný vetrom o rýchlosti až 195 kilometrov za hodinu doraziť počas tohto týždňa.

Stav ohrozenia

Stav ohrozenia už počas víkendu vyhlásili štáty Severná Karolína, Južná Karolína a Virgínia. Úrady Severnej Karolíny už medzitým nariadili prvé evakuácie pre obyvateľov ostrova Hatteras. Od utorka majú byť evakuovaní ľudia z ďalších častí pobrežnej turistickej oblasti Outer Banks.

Podľa Národného centra pre hurikány (NHC) sa Florence posúva rýchlosťou 20 kilometrov za hodinu a v utorok by mal vstúpiť medzi Bahamy a Bermudy. Kde americké pobrežie zasiahne, nie je zatiaľ jasné.

Podľa NHC sa dostane k pevnine vo štvrtok niekde medzi Floridou a Severnou Karolínou. "Predpokladáme, že Florence ešte zosilnie a že do štvrtka z neho bude veľký a mimoriadne nebezpečný hurikán," uvádza NHC.

Pripravte sa na najhoršie

Obyvatelia tejto oblasti Spojených štátov boli dnes varovaní, aby sa pripravili na najhoršie. 

Ako McMaster uviedol, búrka by mohla so sebou priniesť až trojmetrové vlny. Živel podľa NHC môže spôsobiť ničivé záplavy a silný vietor môže poničiť obydlia a infraštruktúru. Ľudia dokupujú zásoby a pripravujú si únikové cesty. Mnohé školy prerušili vyučovanie.

Stav ohrozenia oznámil aj starosta Richmondu, hlavného mesta Virgínie. Podľa starostu Levara Stoneyho mesto nečaká "priamy zásah" hurikánu, však búrka prinesie intenzívny dážď, silný vietor, pravdepodobné záplavy a výpadky elektriny.

Obyvatelia by sa mali na situáciu pripraviť a vytvoriť si zásoby potravín, vody a najrôznejších svietidiel a bateriek. "Skvelí obyvatelia Severnej Karolíny, Južnej Karolíny a celého Východného pobrežia - búrka vyzerá veľa zle! Prosím, riaďte sa všetkými potrebnými preventívnymi opatreniami. Už sme v pohotovosti, aby sme zodpovedajúcim spôsobom reagovali, sme tu pre vás !," napísal na twitteri americký prezident Donald Trump.

Blíži sa ďalší hurikán

Američanov dnes však znepokojil aj ďalší hurikán, ktorý dostal meno Isaac. Podľa meteorológov naberá silu v centrálnej časti Atlantiku a mieri západným smerom.

Isaac sa stal piatym hurikánom, ktorý v tohtoročnej sezóne dostal meno. V stredu večer alebo vo štvrtok sa má prehnať nad karibskou oblasťou. Rýchlosť vetra sa v ňom zatiaľ pohybuje okolo 120 kilometrov za hodinu.

Ďaleko od pobrežia vyčíňa ešte hurikán Helene, ktorý dnes ráno sprevádzal vietor s rýchlosťou 165 kilometrov za hodinu. Aj tento živel má do utorkového večera ešte zosilniť, načo má zase postupne slabnúť.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.