Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2018, 07:15 Aktualizované dňa 11.09.2018 o 08:18

Hurikán Florence udrie silou, akú obe Karolíny nezažili vyše 60 rokov. Nariadili masové evakuácie

Florence bude podľa očakávania v utorok ďalej silnieť a pevninu, buď v Severnej alebo Južnej Karolíne, zasiahne vo štvrtok.

Hurikán Florence udrie silou, akú obe Karolíny nezažili vyše 60 rokov. Nariadili masové evakuácie
Zdroj: Reuters

Milióny Američanov sa pripravujú na jeden z najkatastrofickejších hurikánov, aké zasiahli východné pobrežie USA za posledné desaťročia.

Hurikán Florence zosilnel na štvrtú kategóriu a sprevádza ho vietor s rýchlosťou 225 kilometrov za hodinu. Podľa očakávania v priebehu utorka ešte zosilnie a môže sa z neho stať hurikán piatej kategórie. Severnú a Južnú Karolínu zasiahne vo štvrtok, informovala agentúra AP.

Nariadili masové evakuácie

V niektorých oblastiach štátov Južná Karolína, Severná Karolína a Virgínia nariadili povinné evakuácie - tento príkaz však platí v Južnej Karolíne pre celé pobrežie.

Od začatia spoľahlivého zaznamenávania hurikánov pred vyše 150 rokmi zasiahol Severnú Karolínu len jeden hurikán štvrtej kategórie: Hazel v roku 1954 a sprevádzal ho vietor s rýchlosťou 209 kilometrov za hodinu.

Naposledy, čo táto oblasť zažila hurikán podobný búrke Florence, vládol v Bielom dome Dwight D. Eisenhower a Marilyn Monroe s Joeom DiMaggiom boli novomanželmi.

Florence môže byť najhorším hurikánom, aký zasiahol obe Karolíny za posledných vyše 60 rokov.

Trump schválil vyhlásenie výnimočného stavu

Prezident Donald Trump schválil v pondelok pre Severnú Karolínu vyhlásenie výnimočného stavu. Americká administratíva v oficiálnom oznámení v pondelok večer uviedla, že toto opatrenie prezidenta "oprávňuje ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť a Federálnu agentúru pre mimoriadne situácie (FEMA), aby počas katastrofy koordinovali všetky záchranné a humanitárne akcie".

Národné stredisko pre hurikány (NHC) na floridskom Miami v pondelok uviedlo, že monštruózny hurikán stále silnie a v utorok sa už môže priblížiť piatej kategórii. To znamená, že môže spôsobiť katastrofické škody.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.