Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2018, 20:28

Do ulíc v Barcelone vyšlo milión ľudí. Požadujú nezávislosť Katalánska

Manifestácia začala s odkazom na 11. septembra 1714 tradične presne o 17:14 SELČ.

Do ulíc v Barcelone vyšlo milión ľudí. Požadujú nezávislosť Katalánska
Zdroj: Reuters

V Barcelone demonštruje za nezávislosť Katalánska zhruba milión ľudí, oznámila miestna polícia.

Dnešná manifestácia sa koná pri príležitosti Dňa Katalánska (La diadém), ktorým si Katalánci pripomínajú výročie pripojenia regióna ku španielskej korune v roku 1714.

Mohutná demonštrácia podľa agentúry AFP ukazuje, že separatisti sú stále schopní sa mobilizovať aj potom, čo neuspeli s pokusom o odtrhnutie regióna od Španielska. Deväť separatistických politikov navyše skončilo vo väzení.

Manifestácia začala s odkazom na 11. septembra 1714 tradične presne o 17:14 SELČ. V dave bolo vidieť množstvo katalánskych vlajok a zneli pokriky ako "Nezávislosť!".

"Dožadujeme sa nášho práva stať sa národom, a to demokratickým a mierovým spôsobom," povedal AFP jeden z demonštrantov.

Katalanskí vodcovia vo väzbe

Hlavným zmyslom manifestácie je však domôcť sa prepustenia katalánskych vodcov, ktorí sú kvôli svojej úlohe v minulom referende a jednostrannom vyhlásení nezávislosti vyspelého Katalánska, kde žije asi 7,5 milióna ľudí, vo vyšetrovacej väzbe a čelia obvineniu zo vzbury.

Kvôli výročiu boli do Barcelony povolané policajné posily. Zástupca španielskej vlády v regióne požiadal minulý týždeň o 600 mužov, čo označil za bežný postup pri manifestáciách.

Katalánsky premiér Quim Torre pred týždňom začal novú kampaň za nezávislosť regiónu. Vyzval Kataláncov, aby silnou účasťou na manifestáciách pomohli prinútiť španielsku vládu k povoleniu referenda o sebaurčení Katalánska. Zdôraznil, že je ochotný rokovať s vládou v Madride o budúcnosti Katalánska a že odmieta násilie.

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý vládna agentúra Centre d'Estudis d'opinio vykonala v júli, je pre odtrhnutie Katalánska 46,7 percenta obyvateľov regiónu a proti jej vylúčeniu zo Španielska sa stavia 44,9 percenta.

Horúca téma španielskej politiky

Španielsky socialistický premiér Pedro Sánchez, ktorý sa moci ujal v júni, sa ku katalánskej otázke, teda k horúcej téme španielskej politiky, stavia o poznanie pokojnejšie než jeho konzervatívny predchodca Mariano Rajoy.

Napriek tomu dal jasne najavo, že referendum o odtrhnutie Katalánska nepovolí a rovnako tak nepristúpi na jednostranné vyhlásenie nezávislosti.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.