Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2018, 07:42

Trump sa chváli pomocou zdevastovanému Portoriku. Guvernér to vidí inak

Krajina podľa miestnych predstaviteľov rok po hurikáne márne žiada o pomoc.

Trump sa chváli pomocou zdevastovanému Portoriku. Guvernér to vidí inak
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump sa v utorok dostal do slovného sporu s guvernérom Portorika, keď vychválil vládnu pomoc tomuto americkému územiu po minuloročnom prechode hurikánu Maria.

Situácia v Portoriku polroka po hurikáne:

Kým Trump ju označil za "neuveriteľne úspešnú", guvernér Ricardo Rossello mu pripomenul, že hurikán pripravil o život takmer 3-tisíc ľudí a že Portoriko márne po Washingtone žiada ďalšiu potrebnú pomoc. Informovala o tom agentúra AP.

"Vlastne si myslím, že to bol jeden z najlepších výkonov v dejinách vzhľadom na to, o čom sa bavíme," povedal Trump novinárom k reakcii amerických úradov na ničivý živel, ktorý sa prehnal cez karibský ostrov patriaci USA takmer presne pred rokom.

Prezident chválil predchádzajúcu prácu svojej vlády v súvislosti s blížiacim sa hurikánom Florence, pred ktorého ničivou silou utekajú z východného pobrežia USA státisíce ľudí.

Lenže už vlani čelil Trump zo strany obyvateľov aj politických predstaviteľov Portorika silnej kritike za to, že pomoc podľa nich nebola poskytnutá včas a v dostatočnej miere. Kým pôvodne sa hovorilo o 64 mŕtvych, nový odhad zverejnený tento rok v auguste zvýšil ich číslo na 2975.

"Žiadny vzťah medzi kolóniou a federálnou vládou nemôže byť označený za 'úspešný', pretože Portoričanom sa nedostáva istých neodmysliteľných práv, z ktorých sa tešia iní Američania v štátoch," ohradil sa proti Trumpovmu tvrdeniu guvernér.

Mnoho ľudí po hurikáne zomrelo v dôsledku zlých služieb, predovšetkým kvôli nedostatku lekárskej starostlivosti a pitnej vody.

Ku kritike Trumpa sa pridala aj starostka portorickej metropoly San Juan Carmen Yulínová Cruzová. "Ak si myslí, že smrť 3-tisíc ľudí je úspech, potom nám všetkým pomáhaj Boh," uviedla politička, ktorá sa s Trumpom dostala do sporu už vlani.

Rovnako ako teraz mu vyčítala, že jediným slovom neprejavil Portoriku svoju účasť a namiesto toho pri svojej návšteve rozhadzoval medzi obyvateľov papierové utierky štýlom hráča basketbalu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.