Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker považuje ochranu dát za jednu z top priorít.Reuters
StoryEditor

Brusel chce, aby internetové firmy mazali teroristickú propagandu do hodiny

12.09.2018, 10:09
Autor:
ČTKČTK
Zámer dnes v prejave pred Európskym parlamentom oznámil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Internetové firmy ako Google či Facebook by mali mať v EÚ povinnosť do hodiny zmazať zo svojich platforiem teroristickú propagandu, navrhuje Európska komisia.

Zámer dnes v prejave pred Európskym parlamentom oznámil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Komisia tiež navrhuje rozšíriť právomoci vznikajúcej Európskej prokuratúry tak, aby sa mohla zaoberať teroristickou problematikou.

"Musíme byť schopní stíhať teroristov aj cez hranice. Terorizmus hranice neuznáva," upozornil Juncker. Nové opatrenia podľa neho umožnia tiež efektívnejšie zasahovať proti praniu špinavých peňazí.

Súčasťou návrhu, s ktorým by komisia mala prísť ešte dnes, je tiež jasná definícia toho, čo to vlastne teroristický obsah je. Ide napríklad o výzvy na páchanie teroristických útokov či dokonca návody na to, ako ho podniknúť, ale aj propagácia aktivít teroristickej skupiny.

Návrh, ktorým sa budú zaoberať členské štáty aj europarlament, obsahuje aj poistky pre situácie, kedy bude nejaký obsah odstránený neoprávnene.

Členské štáty by podľa názoru komisie mali nastaviť dostatočné pokuty, ak firma žiadosti polície alebo prokurátora o zmazanie teroristického obsahu zodpovedajúcim spôsobom nevyhovie. Ak sa to bude stávať opakovane, mohla by pokuta dosiahnuť až štyri percentá celosvetového obratu internetovej firmy, navrhuje komisia.

Brusel tiež navrhuje, aby sa terorizmom mohol zaoberať vznikajúci úrad európskeho prokurátora, teraz zameraný predovšetkým na poškodzovanie finančných záujmov EÚ a cezhraničné daňové podvody. EPPO by podľa návrhu riadil a koordinoval vyšetrovanie terorizmu, ktoré sa dotkne viac štátov EÚ a teda aj niekoľkých rôznych policajných agentúr.

01 - Modified: 2023-06-07 21:38:05 - Feat.: - Title: Európska komisia navrhla rozpočet Únie na rok 2024, chce podporiť zelené a digitálne projekty 02 - Modified: 2023-06-07 19:03:44 - Feat.: - Title: USA sú stále oddané svojim spojencom v Perzskom zálive. Blinken potvrdil pokračovanie boja proti terorizmu 03 - Modified: 2023-06-07 05:00:00 - Feat.: - Title: Eurokomisia povolila prvú vakcínu na ochranu starších ľudí pred infekciou RSV 04 - Modified: 2023-06-06 14:19:18 - Feat.: - Title: Cichanovská pre HN: Lukašenko zatýka už aj za bieloruštinu 05 - Modified: 2023-06-05 18:48:07 - Feat.: - Title: Obsah vytvorený umelou inteligenciou by tak mal byť aj označovaný, vyzýva EÚ
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
11. jún 2023 03:49