Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2018, 10:09

Brusel chce, aby internetové firmy mazali teroristickú propagandu do hodiny

Zámer dnes v prejave pred Európskym parlamentom oznámil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Brusel chce, aby internetové firmy mazali teroristickú propagandu do hodiny
Zdroj: Reuters

Internetové firmy ako Google či Facebook by mali mať v EÚ povinnosť do hodiny zmazať zo svojich platforiem teroristickú propagandu, navrhuje Európska komisia.

Zámer dnes v prejave pred Európskym parlamentom oznámil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Komisia tiež navrhuje rozšíriť právomoci vznikajúcej Európskej prokuratúry tak, aby sa mohla zaoberať teroristickou problematikou.

"Musíme byť schopní stíhať teroristov aj cez hranice. Terorizmus hranice neuznáva," upozornil Juncker. Nové opatrenia podľa neho umožnia tiež efektívnejšie zasahovať proti praniu špinavých peňazí.

Súčasťou návrhu, s ktorým by komisia mala prísť ešte dnes, je tiež jasná definícia toho, čo to vlastne teroristický obsah je. Ide napríklad o výzvy na páchanie teroristických útokov či dokonca návody na to, ako ho podniknúť, ale aj propagácia aktivít teroristickej skupiny.

Návrh, ktorým sa budú zaoberať členské štáty aj europarlament, obsahuje aj poistky pre situácie, kedy bude nejaký obsah odstránený neoprávnene.

Členské štáty by podľa názoru komisie mali nastaviť dostatočné pokuty, ak firma žiadosti polície alebo prokurátora o zmazanie teroristického obsahu zodpovedajúcim spôsobom nevyhovie. Ak sa to bude stávať opakovane, mohla by pokuta dosiahnuť až štyri percentá celosvetového obratu internetovej firmy, navrhuje komisia.

Brusel tiež navrhuje, aby sa terorizmom mohol zaoberať vznikajúci úrad európskeho prokurátora, teraz zameraný predovšetkým na poškodzovanie finančných záujmov EÚ a cezhraničné daňové podvody. EPPO by podľa návrhu riadil a koordinoval vyšetrovanie terorizmu, ktoré sa dotkne viac štátov EÚ a teda aj niekoľkých rôznych policajných agentúr.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.